Zaloguj
Reklama

Hydrolaty a toniki – czym się różnią i kiedy należy je stosować

Krem do twarzy
Fot. panthermedia
Krem do twarzy
(0)

Drogeryjne półki zalały hydrolaty, które powoli zaczęły wypierać znane toniki. Zarówno hydrolaty jak i toniki to produkty pozwalające na skuteczną pielęgnację skóry twarzy. Czym się różnią?

Reklama

Hydrolaty to produkty, które powstają na skutek destylacji parą wodną olejków eterycznych. Co ciekawe, przez długi czas hydrolaty były uważane za odpad technologiczny. Niepotrzebnie! Hydrolaty zachowują w swoim składzie nawet 2% olejku eterycznego, co nadaje im naprawdę skutecznych właściwości. Hydrolaty mogą być stosowane zarówno jako gotowy produkt kosmetyczny, jak również mogą odgrywać rolę półproduktu kosmetycznego.

Hydrolaty, ze względu na swoją delikatność mogą być stosowane samodzielnie ale również jako dodatek do innych kosmetyków. Świetnie sprawdzają się jako produkty do tonizacji skóry, odświeżają skórę, są dobrą bazą pod makijaż. Świetnie nawilżają skórę, dzięki czemu mogą stanowić podkład np. dla kwasu hialuronowego ale również znajdują zastosowanie w pielęgnacji włosów.

Jakie hydrolaty wybrać?

Warto poczytać o właściwościach różnych hydrolatów – przykładowo, hydrolat z drzewa herbacianego będzie świetnym rozwiązaniem dla wszystkich borykających się z łojotokiem. Ci, których skóra jest podrażniona powinni sięgnąć po hydrolat z róży damasceńskiej. Toniki, w przeciwieństwie do hydrolatów mają zawsze określone, niskie pH, które zapewnia odpowiednią tonizację skóry. pH toników zazwyczaj mieści się w przedziale 4,5 – 5,5. Oznacza to, że nie każdy hydrolat wykazuje właściwości tonizujące!

Aby hydrolat spełniał jednocześnie właściwości tonizujące, jego pH musi być niższe niż 5,5.

Po co więc stosujemy toniki?

Po to, aby przywrócić odpowiednie pH skórze – stosowanie produktów myjących, zawierających np. SLS zaburza naturalne pH skóry, a tonizacja ma za zadanie ją przywrócić. Co więc jest lepsze w pielęgnacji, tonik czy hydrolat? Nie można jednoznacznie wskazać faworyta. Warto spróbować wprowadzić do swojej pielęgnacji hydrolaty i spróbować, czy taka forma kosmetyku będzie nam odpowiadać. Pielęgnacja to niekiedy metoda prób i błędów – gdy dobrze poznamy swoją skórę i jej potrzeby, uda nam się utrzymać cerę w świetnej kondycji.

Piśmiennictwo
Reklama
(0)
Komentarze