Zaloguj
Reklama

Hybrydowe, akrylowe, żelowe - które zdobienia nie szkodzą paznokciom ?

Biżuteria
Fot. pantherstock
Biżuteria
(0)

Pięknie ozdobione paznokcie są nie tylko chlubą, często powodują, że samopoczucie ich właścicielki rośnie. Zadbane paznokcie są też oznaką zdrowia – wiele chorób daje swoje symptomy właśnie na płytce paznokcia. Jak im nie zaszkodzić, podążając za modą ?Wybierając lakier i formę zdobienia, powinniśmy kierować się przede wszystkim tym, jak duża ingerencja w płytkę paznokcia nastąpi po jego użyciu.

Reklama

Zwykłe lakiery do paznokci, produkowane są na bazie nitrocelulozy, która pełni rolę substancji wiążącej, substancji zmiękczających oraz pigmentów, nadających barwę. Do lakierów dodawane są również drobinki brokatu czy inne elementy, które mają zapewnić dodatkowy blichtr osobie, która pomaluje nim paznokcie.

W ciągu ostatnich lat, coraz modniejsze stały się lakiery hybrydowe oraz tzw. żele i akryle, które nakładane są na płytkę paznokcia.

Lakier hybrydowy

Potocznie zwane hybrydy stały się hitem przede wszystkim dlatego, że nie niszczą płytki paznokcia oraz utrzymują się dłużej od „zwykłego” lakieru. Dodatkowo, lakier hybrydowy charakteryzuje się większą odpornością na zarysowania niż zwykły lakier. Inna jest również technika nakładania – w przypadku lakierów hybrydowych, nie wystarczy „tylko” pokryć płytki paznokcia lakierem. Kluczowe jest utwardzenie lakieru poprzez użycie lampy UV. Niewątpliwą zaletą lakierów hybrydowych, poza trwałością jest mniejsza ingerencja w płytkę paznokcia niż tradycyjny „żel” czy „akryl” – płytka paznokcia nie musi być zmatowiona tak bardzo, jak w przypadku pozostałych lakierów. Co ważne, lakiery hybrydowe nie zawierają w swoim składzie takich związków jak plastyfikator czy ftalan dibutylu, dzięki czemu są uznawane za bezpieczne do stosowania.

Lakier żelowy

Popularne „żele” to lakiery o wyjątkowo trwałej formule, które dzięki utwardzeniu w świetle ultrafioletowym stają się odporne na zadrapania, pęknięcia i odpryski. Lakiery żelowe charakteryzują się większą trwałością od lakierów hybrydowych. Manicure żelowy polecany jest osobom, które borykają się z kruchymi, łamliwymi paznokciami. Za największy minus manicure żelowego, należy uznać silne spiłowywanie płytki paznokcia, co w przypadku nie prawidłowego nałożenia żelu może skutkować rozwojem grzybicy.

Paznokcie akrylowe

Popularne „akryle” święciły tryumf przed nastaniem manicure hybrydowego i żelowego. Zaletą tego typu manicure, jest przede wszystkim wysoka trwałość na uszkodzenia, co stwarza szansę na odbudowę naturalnej płytki paznokcia, znajdującej się pod warstwą akrylu. Kolejną zaletą jest trwałość – akryl pozostaje na paznokciach nawet trzy tygodnie. Wadą manicure akrylowego jest przede wszystkim użycie samego akrylu – związku o dość nie przyjemnym, specyficznym zapachu, który nałożony na zbyt spiłowaną płytkę paznokcia może przynieść więcej szkody niż pożytku.

Co wybrać ?

Każdy z przedstawionych sposobów zdobienia paznokci ma swoje wady i zalety. Uwaga – bez względu na to, czy zdecydujesz się na „hybrydę”, „żel” czy „akryl” – pamiętaj, aby kosmetyczka przestrzegała higieny ! Jednorazowe rękawiczki, sterylne narzędzie to podstawa ! Pamiętaj, że zbyt intensywnie zmatowiona płytka paznokcia stanie się bardzo krucha i wrażliwa zaś sam manicure może jej zaszkodzić. Ważne jest też, aby kosmetyczka na którą się zdecydujesz posiadała duże doświadczenie – źle nałożony żel czy akryl mogą powodować, że pod ich warstwę dostaje się woda, brud i powietrze, co może sprzyjać grzybicy paznokci. Przestrzegając powyższych wytycznych możesz cieszyć się pięknym manicure, które będzie zdobił Twoje paznokcie a co najważniejsze – nie będzie im szkodził.  

 

Piśmiennictwo
Reklama
(0)
Komentarze