Zaloguj
Reklama

Haluksy

Masaż stóp
Fot. ojoimages
Masaż stóp
(0)

Haluksy (Hallux valgus) inaczej zwany jest paluchem koślawym.

Reklama

Dolegliwość ta jest spowodowana zmianą ustawienia palucha stopy - polega na odchyleniu jego osi w stronę drugiego palca. Bardzo często paluchowi koślawemu towarzyszą inne deformacje samego palucha, pozostałych palców lub całego przodostopia.

Można wyróżnić kilka przyczyn powstawania haluksów. Ze względu na słabszy układ więzadłowo-torebkowy kobiety częściej uskarżają się na problemy z haluksami. U mężczyzn także mogą występować problemy z paluchem koślawym.

Bardzo często przyczyną powstawania haluksów jest nieodpowiednio dobrane obuwie lub noszenie butów na wysokim obcasie. Nie służą także buty, które mają bardzo wąski przód. Za haluksy odpowiadają także predyspozycje genetyczne, otyłość i siedzący tryb życia.

Objawy, które stanowią podstawę do wizyty u lekarza:

  • ograniczenie zakresu ruchu 
  • dolegliwości bólowe
  • bolesny, zaczerwieniony stan zapalny palucha

Przy wystąpieniu powyższych objawów warto udać się do ortopedy - być może niezbędna okaże się operacja. W przypadku lekkich deformacji zaleca się aktywność fizyczną: jazdę na rowerze, pływanie. Należy unikać sportów, w których nadmiernym przeciążeniom ulega przednia część stopy. Jednym z takich sportów jest bieganie.

Piśmiennictwo

Adres www źródła:


Reklama
(0)
Komentarze