Zaloguj
Reklama

Haluksy i sposoby ich leczenia

Odciski na stopach
Fot. panthermedia
Odciski na stopach
(0)

Haluksy stanowią zmartwienie wielu kobiet ale również mężczyzn. Czym są haluksy? Kto jest na nie najbardziej narażony? Jak są leczone?

Reklama

Haluksy czyli paluch koślawy

Paluch koślawy, czyli haluks to zmiana, która powstaje w wyniku zmian w biomechanice stopy. Okazuje się, że coraz więcej badań wskazuje, że poza niewłaściwym obuwiem przyczyną haluksów może być….genetyka! Okazuje się, że predyspozycje genetyczne sprzyjają powstawaniu haluksów. Najbardziej uciążliwym objawem jest ból, który powstaje w obrębie zniekształconego stawu. Dodatkowo pojawia się obrzęk i drażnienie zakończeń bólowych w przedniej części stopy.

Profilaktyka i leczenie

Podstawą profilaktyki haluksów jest odpowiednie dobranie obuwia – buty za ciasne czy szpilki nie sprzyjają prawidłowemu układaniu się stopy. Osoby, które pracują przede wszystkim w pozycji stojącej powinny rozważyć możliwość gimnastykowania stóp. Przy początkowych zmianach obejmujących koślawienie palucha, należy rozważyć stosowanie wkładek ortopedycznych czy zastosowanie ortez, które korygują oś palucha. Można również zastosować poduszeczki pod przodostopie, peloty (wkładki spowalniające zwyrodnienie palucha), separatory międzypalcowe czy opaski na haluksy. W przypadku osób z nadwagą i otyłych, warto rozważyć redukcję masy ciała. W aptekach dostępne są również ochronne plastry żelowe, które nakleja się na miejsca zniekształcenia. W przypadku nasilania się objawów chorobowych i pogłębiania stanu zapalnego, warto włączyć zabiegi fizjoterapeutyczne takie jak laseroterapię, krioterapię czy pole magnetyczne. Zastosowanie leków przeciwzapalnych również może przynieść ulgę. Niestety, w przypadku bardzo zaawansowanych zmian, jedynym wyjściem będzie zabieg chirurgiczny. Wybór metody operacyjnej uzależniony jest od stopnia zniekształcenia stopy – zabieg nie trwa długo, a rehabilitacja pooperacyjna w postaci masaży, ćwiczeń i fizykoterapii trwa około miesiąca.

Piśmiennictwo

Źródło tekstu:

  • Fraissler i wsp. Treatment of hallux valgus deformity. EFORT Open Rev. 2016 Aug; 1(8): 295–302.

    Havlicek i wsp. [Surgical management of hallux valgus by techniques preserving the first metatarsophalangeal joint: long-term results] Acta Chir Orthop Traumatol Cech
    . 2007 Apr;74(2):105-10.

Reklama
(0)
Komentarze