Fototerapia w dermatologii

Fototerapia jest to tzw. światłolecznictwo, czyli działania mające na celu leczenie światłem. Metoda ta wykorzystywana jest głównie w leczeniu chorób łuszczycy. Ustępowanie choroby obserwuje się głównie w okresie letnim kiedy pacjenci korzystają z naturalnego źródła promieni.
Działanie UV zależy od:
- rodzaju promieniowania,
- głębokości promieniowania,
- dawki promieniowania,
- wrażliwości pacjenta,
- karnacji
- wieku oraz uwarunkowań genetycznych.
Naświetlanie promieniami UV pomaga w leczeniu chorób alergicznych, autoimmunologicznych, nowotworowych, łojotokowych, zaburzenia barwnikowe, rogowacenia, choroby metaboliczne. Znaczenie fototerapii wciąż rośnie.
Leczenie przykładowo pokrzywki świetlnej polega na wywołaniu tolerancji na UV. Początkowo hartuje się skórę małymi dawkami UVA a następnie stosuje się PUVA-terapię. Wprowadzenie do lecznictwa promieni UVA1, PUVA i NB-UVB umożliwiło leczenie procesów chorobotwórczych zachodzących w głębszych warstwach skóry m.in. ziarniaka obrączkowego, obumierania tłuszczowego, naciekowego oraz guzowatych stadiów ziarniaka grzybiastego.
Fototerapia może być stosowana jako terapia skojarzeniowa, która zwiększa skuteczność leczenia, skraca czas i zmniejsza ryzyko objawów ubocznych leków stosowanych w trakcie terapii.
Piśmiennictwo
Źródło tekstu:
- Monika Bowszyc-Dmochowska - Fototerapia w dermatologii. Przewodnik Lekarza