Zaloguj
Reklama

Dlaczego włosy siwieją?

Zatroskana młoda kobieta
Fot. medforum
Zatroskana młoda kobieta
(3)

W przypadku włosów pacjenci borykają się z dwoma problemami: z ich nadmiernym wypadaniem oraz z siwieniem. Zazwyczaj to łysienie wzbudza w ludziach większe emocje, nie mniej jednak zmiana koloru włosów również czasami prowadzi do różnych kompleksów u niektórych ludzi. Dlaczego na pewnym etapie życia – u jednych ludzi wcześniej, a u innych później – włosy siwieją? Tak naprawdę wpływ na pojawianie się tego zjawiska ma co najmniej kilka różnych czynników.

Reklama

Siwienie włosów u różnych osób pojawia się w odmiennym wieku. Ogólnie szacuje się, że po przekroczeniu 30. roku życia możliwość wystąpienia tego, że nasze włosy staną się siwe, wzrasta każdej dekady o 10 do nawet 20%.

Za ciemną barwę włosów odpowiada barwnik melanina, który produkowany jest przez specyficzne komórki nazywane melanocytami. Aktywność melanocytów zmienia się w trakcie życia i w pewnym wieku (typowo około czwartej, piątej dekady życia) zaczyna się ona stopniowo zmniejszać, a nawet całkowicie wygasać – to właśnie wtedy do struktur włosów docierają mniejsze ilości barwnika i ostatecznie przybierają one białawo-szarą (siwą) barwę.

O tym, kiedy włosy zaczynają siwieć, decydują przede wszystkim odziedziczone geny – jeżeli rodzice danego człowieka wcześnie zaczęli zauważać u siebie siwe pasma, to u takiej osoby również z dużym prawdopodobieństwem do siwienia włosów dojdzie we wczesnym wieku. Uszkodzenia melanocytów i związane z tym zmienione zabarwienie włosów może być także spowodowane różnymi schorzeniami, takimi jak chociażby choroby tarczycy, serca czy jednostki autoimmunologiczne.

Wyróżnia się jeszcze inne problemy, które związane są z tym, dlaczego włosy siwieją. Przyspieszać ten proces możemy... sami. Okazuje się bowiem, że korzystanie z niektórych używek – takich jak np. palenie papierosów – może prowadzić do przyspieszonego wystąpienia spadku aktywności melanocytów i związanego z tym siwienia. Podobnie jest w przypadku innego problemu, którym jest niedożywienie – w takiej sytuacji również włosy mogą szybciej zacząć siwieć.

Tak jak lekarzom udało się już znaleźć specyfik, który może spowalniać wypadanie włosów (mowa tutaj o minoksidilu), tak w przypadku siwienia medycyna jest bezradna – dotychczas nie znaleziono żadnego preparatów, który spowalniałby występowanie zmiany koloru włosów. Pacjentom pozostaje więc zdrowo się odżywiać i dbać o swój stan zdrowia, a kiedy siwe włosy się już się pojawią... to chyba jedynie można pogodzić się z tym faktem.

Piśmiennictwo
Reklama
(3)
Komentarze