Zaloguj
Reklama

Diagnostyka znamion – czas start!

Autorzy: Joanna Sobieska, InnerLook
Badanie dziecka przez dermatologa
Fot. panthermedia
Badanie dziecka przez dermatologa
(0)

W ostatnich latach zachorowalność na czerniaka skóry zwiększyła się 3-krotnie, zaś co roku o swojej chorobie dowiaduje się około 3100 osób*. Dlatego tak niezwykle ważne jest obserwowanie wszystkich znamion i ich regularne badanie. W odpowiedzi na tę potrzebę już 9 lipca w trasę wyruszy dermobus Fundacji NEUCA dla Zdrowia, w którym mieszkańcy aż 60 polskich miast będą mogli wykonać bezpłatne badania znamion i pieprzyków. W ubiegłym roku w akcji udział wzięło ponad 7300 osób z całej Polski.  

Reklama

Czerniak odpowiada za śmierć blisko 80% wszystkich pacjentów chorujących na nowotwory skóry**. Jest także jednym z najbardziej agresywnych schorzeń. Cechuje go wysoki poziom złośliwości, szybki rozwój i niska odporność na leki. Kluczową rolę w walce z tym schorzeniem odgrywa wczesna diagnostyka i regularna kontrola stanu skóry, która daje szansę na niemal całkowite wyleczenie.

Podstawowymi symptomami, które powinny zwrócić naszą uwagę i skłonić do wizyty u dermatologa, są między innymi zmiany koloru naszych znamion, nieregularny kształt bądź ich krwawienie. Niezależnie od ewentualnego występowania tych objawów powinniśmy co roku wykonywać badania dermatoskopowe.

W odpowiedzi na tę potrzebę Fundacja NEUCA we współpracy z aptekami działającymi w ramach programu PARTNER+ organizuje ogólnopolską akcję badań, której celem jest promocja profilaktyki i diagnostyka czerniaka.

Profilaktyka to najprostsze i najtańsze działanie prozdrowotne. Im wcześniej wykryjemy chorobę, tym szybciej zaczniemy ją leczyć . Skóra jest największym organem naszego ciała, który w dodatku chroni nasz organizm przed negatywnym wpływem czynników zewnętrznych. Dlatego troska o stan skóry to nie tylko troska o wygląd zewnętrzny, ale o zdrowie całego organizmu – komentuje Katarzyna Butkiewicz, lekarz spec. dermatologii i wenerologii, członek Polskiego Towarzystwa Dermatologicznego.

W trakcie wizyty dermobusa Fundacji NEUCA dla Zdrowia wykwalifikowany personel medyczny obecny na miejscu oceni wszystkie znamiona barwinkowe pacjentów potocznie zwane pieprzykami. Dermatoskop wykorzystywany podczas badania pozwala na objerzenie nie tylko powierzchni skóry, ale także jej głębszych struktur. Dzięki temu specjalista jest w stanie określić, czy zmiana nie ewoluuje w groźnego dla zdrowia i życia pacjenta – czerniaka złośliwego. Po zakończonej wizycie pacjent otrzyma wynik badania wraz z obrazem podejrzanego znamienia i dalszymi zaleceniami. Badanie jest całkowicie bezinwazyjne i pozwala na określenie następujących parametrów:

    • A (asymmetry) – asymetria – czerniak w odróżnieniu od zmian barwnikowych wykazuje nieregularny wygląd,
    • B (borders) – granice – brzegi zmiany są nierówne i postrzępione,
    • C (color) – kolor – barwa czerniaka jest różnorodna: od jasnobrązowego do czarnego, nierównomiernie rozłożona, często z punktowym skupieniem barwnika,
    • D (diameter) – średnica zmiany > 5 mm,
    • E (elevate) – uwypuklenie – uwypuklenie się zmiany ponad otaczający naskórek.

Badania mogą wykonać wszyscy zainteresowani, a udział w nich jest bezpłatny. Wymagane są jednak wcześniejsze zapisy. Można ich dokonywać w okresie 7 dni przed planowanym badaniem pod tym samym adresem, gdzie odbywać się będą badania.

Wszelkie szczegóły na temat terminów badań i lokalizacji znajdują się na stronie Fundacji NEUCA dla Zdrowia (fundacjaneuca.pl).

Piśmiennictwo

Informacja prasowa

Źródło tekstu:

  • *Czerniaki skóry-zasady postępowania diagnostyczno-terapeutycznego w 2016 (2015). W: NOWOTWORY Journal of Oncology 2015, volume 65, number 6, s. 501-516.
    **wg danych Polskiego Towarzystwa Chirurgii Onkologicznej, 2018. http://ptcho.pl/wp-content/uploads/2018/04/Chirurgia-onkologiczna-dla-pacjentow-chorych-na-nowotwo%C5%82r-poradnik.pdf

Reklama
(0)
Komentarze