Dermatologiczne aspekty menopauzy

Fot. medforum
Starsza, zdrowa kobieta
Podczas menopauzy u kobiet zachodzą nie tylko zmiany wewnętrzne, ale również zewnętrzne. Szczególnie odzwierciedla to kondycja skóry.
Reklama
Powszechnie wyróżnia się dwa mechanizmy starzenia:
- Teoria zaprogramowania zakładająca, że za starzenie odpowiedzialne są czynniki genetyczne tzw. gerontogeny. Mutacje genów są przyczyną gwałtowniejszego starzenia się ustroju. Mają również wpływ na szybszą degradację kolagenu.
- Teoria zwana scholastycznym procesem starzenia się komórek i tkanek tłumaczy się jako zaburzenia biochemiczne, które uszkadzają DNA, aminokwasy i białka. Duży udział w tego typu uszkodzeniach mają aktywne związki tlenu. Skóra osób starszych staje się cienka, pomarszczona, pokryta bruzdami, wiotka, odwodniona i bladożółta. Zaburzeniom ulegają również proporcje grubości poszczególnych warstw. Zanikają warstwy naskórka i skóry właściwej, a tkanka podskórna staje się grubsza. Wygładzeniu ulega granica naskórkowo-skórna, a naskórek zaczyna oddzielać się od podłoża. Sople naskórkowe oraz brodawki skórne zmniejszają się o połowę. Proces ten nasila się u kobiet po 40. roku życia i jest przyczyną łatwych urazów oraz upośledza odżywanie i uwodnienie naskórka.
Piśmiennictwo
Źródło tekstu:
- Dermatologiczne aspekty menopauzy, Ewa Trznadel-Budźko, Helena Rotsztejn. Przegląd Menopauzalny
Kategorie ICD:
Reklama