Zaloguj
Reklama

Dermatochirurgia

Wizyta u kosmetyczki, maseczka
Fot. ojoimages
Wizyta u kosmetyczki, maseczka
(0)

Dermatochirurgia to jedna z dziedzin medycyny która specjalizuje się przeprowadzaniu zabiegów chirurgicznych w obrębie skóry.

Reklama

Działania w zakresie dermatochirurgii podejmowane są głównie ze względów kosmetycznych i obejmują głównie zabiegi mające na celu usunięcie zmian barwnikowych, które wykazują niepokojące cechy oraz zmian nowotworowych (złośliwych oraz łagodnych), ale jedynie takich, o niewielkich rozmiarach.

Techniki stosowane w dermatochirurgii to proste zszycie ubytku, zamykanie ubytku za pomocą przeszczepu skóry oraz przy korzystaniu z płata skóry pobranego z okolicy ubytku. Zabiegi tego typu, zwykle znieczulane są jedynie miejscowo. W dermatochirurgii swoje zastosowanie mają również takie techniki jak ścieranie mechaniczne zmiany (dermobrazja), zeskrobywanie zmiany, wycięcie zmiany oraz pozostawienie ubytku do samoistnej regeneracji, krioterapia, koagulacja (czyli wypalenie) zmiany jak również wszelkiego rodzaju techniki laserowe.

Należy jednak również mieć na uwadze, iż w zależności od charakteru zmiany, do jej usunięcia należy dobrać odpowiednią technikę. Wszelkie bardziej rozległe i skomplikowane zabiegi są już domeną chirurgii plastycznej.[1]

Piśmiennictwo

Źródło tekstu:

  • [1] „Dermatochirurgia” Piotr Osuch [w:] „Medycyna estetyczna w praktyce” pod red. B. Mamcarz i D. Prandeckiej, Warszawa 2010

Reklama
(0)
Komentarze