Zaloguj
Reklama

Czy czosnek może być skuteczny w walce z trądzikiem?

Trądzik młodzieńczy
Fot. Panthermedia
Trądzik młodzieńczy
(0)

Różne są metody leczenia trądziku – pacjenci korzystają z rozmaitych suplementów diety, sięgają po odpowiednie preparaty kosmetyczne, czasami zaś zażywają farmaceutyki zalecone przez dermatologów. Natknąć się można jednak również i na wiele opisów domowych metod leczenia trądziku, np. bazujących na wykorzystywaniu czosnku. Czy rzeczywiście czosnek może jednak wywierać dobroczynny wpływ na ludzką cerę?

Reklama

Trądzik to zmora niejednej osoby i to nie tylko nastolatków, ale i wielu dorosłych ludzi. Związane z nim zmiany skórne powstają przede wszystkim przez bakterie, które produkować mogą różne substancje sprzyjające procesowi zapalnemu. Właśnie ze względu na to w leczeniu trądziku wykorzystywane bywają leki przeciwbakteryjne, niektórzy jednak starają się sięgać po naturalne metody i przekonują, że korzystne efekty u osób z trądzikiem przynosić może… wykorzystanie czosnku.

Czosnek uznawany jest za warzywo wyjątkowo dobroczynnie wpływające na ludzkie zdrowie – powszechnienie kojarzony jest on chociażby z tym, że może wzmacniać odporność. Czy może on jednak pomagać również i w leczeniu trądziku – teoretycznie tak. W 2015 roku przeprowadzono badanie, w którym oceniano wpływ obecnej w nim allicyny na bakterie Streptococcus epidermidis, będące jednymi z drobnoustrojów zaangażowanych w patogenezę trądziku. W tym przypadku czosnek okazał się skuteczny, ekstrakty z niego hamowały bowiem wzrost drobnoustrojów. Przemawiać za możliwością stosowania czosnku w leczeniu trądziku może także to, że zawarte w nim substancje mają działanie przeciwzapalne.

Różne są możliwości wykorzystania czosnku w leczeniu trądziku – niektórzy pacjenci przykładają jego kawałki do zmian skórnych, inni sięgają po suplementy z wyciągami z czosnku. Warto tutaj jednak podkreślić to, że niezależnie od rodzaju produktu zawsze należy zachować ostrożność – istnieje bowiem ryzyko, że po kontakcie skóry z czosnkiem dojdzie do wystąpienia niepożądanych reakcji, takich jak pokrzywka czy zapalenie skóry.

Piśmiennictwo
Reklama
(0)
Komentarze