Zaloguj
Reklama

Cukrzycowe owrzodzenia stopy

Autorzy: Patrycja Piechaczek
Źródło: Grzegorz Ziółkowski,, Pielęgnacja skóry i rany”, Zeszyt VII, Polskie Stowarzyszenie Pielęgniarek Epidemiologicznych, Katowice 2011
Masaż stóp
Fot. ojoimages
Masaż stóp
(5)

Osoby chore na cukrzycę narażone są na cukrzycowe owrzodzenia stopy. Powodem tej dolegliwości jest neuropatia obwodowa lub autonomiczna.

Reklama

Neuropatia obwodowa, czuciowa i ruchowa, zaliczana jest do najczęstszych przyczyn owrzodzeń stopy. Pacjent cierpiący na neuropatię czuciową jest pozbawiony czucia w stopie i nodze.

Skaleczenia i urazy stopy u takiej osoby są niezauważone przez wiele dni a nawet tygodni. W wyniku neuropatii ruchowej dochodzi do atrofii mięśniowej, czyli osłabnięcia mięśni. W konsekwencji stopa staje się zdeformowana. Dochodzi do niedokrwienia i martwicy tkanek, a dalej do owrzodzeń.

Neuropatia autonomiczna prowadzi do nadmiernego pocenia, co w efekcie unerwia skórę stopy. Zwiększa to suchość skóry, a to jest powodem pęknięć i dodatkowego ryzyka infekcji.

Owrzodzenia cukrzycowe są najczęstszą przyczyną amputacji kończyn. Dlatego tak bardzo istotna jest ciągła kontrola glukozy we krwi oraz pielęgnacja stóp, np. systematyczne przycinanie paznokci, dobrze dopasowane obuwie.

Reklama
(5)
Komentarze