Zaloguj
Reklama

Co to są dermokosmetyki?

Autorzy: dr n.med. Anna Pura-Rynasiewicz
Co to są dermokosmetyki?
Fot. medforum
(5)

Dermokosmetyki, czyli kosmetyki dermatologiczne, są przeznaczone zarówno do pielęgnacji skóry zdrowej, jak również jako leczenie wspomagające różnych chorób skóry.

Reklama

Wraz ze wzrostem zanieczyszczenia środowiska obserwujemy wzrost występowania chorób alergicznych, również dotyczących skóry. Coraz częściej spotykamy się z problemem skóry nadmiernie wrażliwej, obecnie uważa się, że problem ten może dotyczyć nawet 25 do 50% ogólnej populacji.

Dermokosmetyk jest produktem, którego produkcja jest wynikiem ścisłej współpracy dermatologów, chemików i kosmetologów i przypomina raczej powstanie leku niż kosmetyku, dlatego są one dostępne wyłącznie w aptekach. Zawierają składniki o potwierdzonym w wielu badaniach dermatologicznych i laboratoryjnych działaniu łagodzącym lub leczniczym, tworzone są z myślą o precyzyjnie określonych typach skóry bądź dolegliwościach. Produkuje się je w sterylnych warunkach, testuje na skórze wrażliwej. Nie zawierają substancji mogących wywoływać uczulenia, dlatego ryzyko podrażnień jest minimalne. Są pozbawione substancji zapachowych i bezbarwne. W ich składzie znajduje się minimalna ilość bezpiecznych konserwantów. Mogą być produkowane na bazie wód termalnych, które dzięki czystości i zawartości różnych niezbędnych oligoelementów (żelazo, miedź, cynk, srebro, mangan, selen) oraz krzemu mają właściwości ochronne, przeciwzapalne i kojące. Dermatolodzy i kosmetolodzy stale zajmują się badaniem substancji pomocnych w leczeniu różnych chorób skóry. Badania ich skuteczności i bezpieczeństwa prowadzone są zarówno in vitro, na hodowlach keratynocytów, jak również testowane in vivo u osób ze skórą wrażliwą lub skłonnościami do alergii. Również niezmiernie ważne w dermokosmetykach są podłoża i dodatkowe substancje przeciwzapalne, łagodzące, nawilżające, odpowiedzialne za dobrą tolerancję produktu.

Wśród dermokosmetyków można znaleźć preparaty przeciwtrądzikowe, przeciwłojotokowe, przeciwłupieżowe, a także uszczelniające naczynia i zmniejszające ich reaktywność, a także substancje wpływające stymulująco na produkcję kolagenu, wykorzystywane jako profilaktyka starzenia się skóry. Są także linie produktów przeznaczonych dla skóry suchej i odwodnionej, a także normalnej.

 

Piśmiennictwo
Reklama
(5)
Komentarze