Zaloguj
Reklama

Co powinniśmy wiedzieć o zaskórnikach?

Autorzy: Wioleta Chodkowska
Demakijaż twarzy
Fot. ojoimages
Demakijaż twarzy
(4)

Zaskórniki, czyli inaczej wągry to forma trądziku. Wyróżniamy zaskórniki otwarte lub zamknięte.

Reklama

Na skórze tworzą się czarne lub białe guzki. Różnica polega na tym, że zaskórniki otwarte nie są od zewnętrznej strony zamknięte przez skórę. Czarna barwa zaskórników otwartych spowodowana tym, że w kontakcie z powietrzem dochodzi do utleniania. Mogą powstawać na twarzy, dekolcie lub plecach.

Zaskórniki powstają na skutek nadmiernego rogowacenia w obrębie ujść gruczołów łojowych. Konsekwencją jest zatkanie porów. Dochodzi do gromadzenia się sebum w gruczołach. Niestety wągry są trudne w leczeniu i mają tendencję do powracania. Z problemem zaskórników zazwyczaj zmagają się nastolatki, jednak może to dotyczyć również dorosłych osób.

Palenie, zbyt częste mycie i szorowanie twarzy może pogorszyć objawy. Dotykanie i wyciskanie wągrów tylko pogorszy sprawę. Spowoduje to podrażnienie skóry i rozszerzenie zmian na dalsze obszary skóry. Niektóre kosmetyki mogą przyczyniać się do powstania zaskórników poprzez zamykanie porów.

Uważa się, że zaskórniki zamknięte stanowią pierwszy etap trądziku. Tworzą się zanim skóra jest zainfekowana przez bakterię. Zaskórniki mogą zmieniać się w pryszcze.

Piśmiennictwo
Reklama
(4)
Komentarze