Zaloguj
Reklama

Choroby paznokci: rodzaje

Problemy z paznokciami
Fot. medforum
Problemy z paznokciami
(1)

Typowo wyglądem paznokci zainteresowane są kobiety, tymczasem w rzeczywistości przyglądać powinien się im… każdy człowiek. Okazuje się bowiem, że chorób paznokci jest więcej, niż można by potencjalnie przypuszczać. Różne zmiany w obrębie płytek paznokciowych mogą pojawiać się w związku z urazami, ale i w przebiegu zakażeń rozwijających się w tej okolicy, paznokcie mogą się też zmieniać w przebiegu schorzeń ogólnoustrojowych.

Reklama

Ocena tego, jak wyglądają nasze paznokcie – i to zarówno te w obrębie rąk, jak i stóp – jest bardzo ważna, ponieważ umożliwia ona wykrycie istnienia wielu różnych schorzeń. Chorobą paznokci mogą być np. różne infekcje – tutaj wymienić można zanokcicę (która jest zakażeniem bakteryjnym), grzybicę paznokci czy brodawki około- czy podpaznokciowe (one z kolei spowodowane są przez wirusa HPV).

Wyróżnia się także zapalne choroby paznokci. Tutaj wspomnieć należy o łuszczycy paznokci, ale i o liszaju płaskim czy o zmianach w obrębie paznokci, które mogą występować w przebiegu łysienia plackowatego. Jeszcze inną chorobą paznokci – o której pacjenci, którzy na nią cierpią, dowiadują się szybko z powodu odczuwania silnego bólu – jest wrastanie paznokcia.

Zmiany w obrębie paznokci mogą być również i przejawem rozmaitych chorób ogólnoustrojowych. Specyficzny wygląd przybierają paznokcie u ludzi, u których dojdzie do rozwinięcia się palców pałeczkowatych – taki z kolei problem pojawiać się może w przebiegu różnych chorób układu oddechowego (np. w przewlekłej obturacyjnej chorobie płuc).

Poprzeczne bruzdowanie płytek paznokciowych – tzw. linie Beau – występować może z kolei przy niedożywieniu, a także w przypadku chorób nerek. Jeszcze innym problem są wybroczyny podpaznokciowe – te z kolei drobne plamki pod płytką paznokciową obserwować można u chorych z toczniem rumieniowatym układowym.

Jak więc widać zmiany w obrębie paznokci mogą zwiastować nawet i poważne schorzenia – z tego powodu wtedy, kiedy pacjent zaobserwuje jakieś nietypowe zmiany swoich płytek paznokciowych, powinien on zawsze skonsultować się z lekarzem.

Piśmiennictwo
Reklama
(1)
Komentarze