Zaloguj
Reklama

Cera naczynkowa – przyczyny rozszerzonych naczynek

Autorzy: Wioleta Chodkowska
Joanna Dylewska - Grzelakowska, Kosmetyka stosowana, Wydawnictwo Szkolne i Pedagogiczne Spółka Akcyjna, Warszawa 1999
Twarz
Fot. ojoimages
Twarz
(0)

Cechą charakterystyczną cery naczyniowej są widocznie powiększone naczynka, czyli tzw. teleangiektazje. Mogą być pojedyncze lub skupione w jeden rumień. Dodatkowo często występuje opuchlizn i swędzenie. Problem ten stanowi zmorę niejednej kobiety.

Reklama

Osłabienie elastyczności naczynek krwionośnych i ich skłonność do pękania może być dziedziczna, wtedy problemy z cerą widoczne są już w dzieciństwie. Duże znaczenie w powstawaniu „pajączków” ma poziom nawilżenia skóry. Szczególnie podatne na pęknięcia są osoby o suchej i cienkiej skórze. Na cerę naczynkową negatywnie działają leki antykoncepcyjne z estrogenem.

Przyczynę może stanowić działanie czynników atmosferycznych takich jak wysokich, niskich temperatur oraz wiatru. Czynniki wywołujące zaczerwienienia mogą być tak błahe jak silne emocje lub ostre czy gorące potrawy. Nawet cera bez tendencji do czerwienienia może się zmienić pod wpływem złej pielęgnacji.

Jeśli nie zadbamy o odpowiednie nawilżenie oraz ochronę przed wpływem temperatury i wiatru naczynka stracą elastyczność i może pojawić się problem cery naczynkowej. Alergicy oraz osoby z nadciśnieniem znacznie częściej mają cerę naczynkową. Wrażliwość naczyń krwionośnych często jest przyczyną powstawania trądziku różowatego.

Piśmiennictwo

Kategorie ATC:


Reklama
(0)
Komentarze