Zaloguj
Reklama

Brodawki, blizny, włókniaki - dlaczego powstają?

Ból brzucha
Fot. Pantherstock
Ból brzucha
(4)

Każdy z nas ma jakiś defekt, którego chciałby się pozbyć. Szczególnie kłopotliwe są zmiany w obrębie twarzy.

Reklama

Brodawki łojotokowe związane są z zaburzeniem dojrzewania komórek podstawnych oraz ich gromadzeniem w obrębie naskórka. Występują przede wszystkim u ludzi w starszym wieku pod postacią powierzchownych płaskich blaszek lub guzków - sprawiają one wrażenie przyklejonych do skóry. Mogą być żółtawe, jasno- lub ciemnobrązowe, czarne. Może im towarzyszyć stan zapalny lub świąd. Najczęściej usytuowane są na tułowiu i twarzy (na granicy skóry gładkiej i owłosionej).

Bliznowiec (keloid) - często zmiany te występują u osób czarnoskórych. Są to rozrosty o wzmożonej konsystencji i gładkiej powierzchni. Najczęściej rozwijają się w bliznach pooperacyjnych po przebytym urazie. Są związane z przerwaniem ciągłości skóry. Mogą także występować w trakcie trądziku młodzieńczego lub po szczepieniach profilaktycznych. Rozwój bliznowca może być związany z odczuwaniem świądu lub bólu. Najczęściej rozwijają się w miejscach, w których skóra jest napięta - np. w okolicy obręczy barkowej, górnej części tułowia.

Włókniak miękki - najczęściej występują na szyi, dołach pachowych, okolicy podsutkowej i pachwinach. Przybierają wygląd miękkich guzków o zabarwieniu cielistym. Występują w przebiegu otyłości, cukrzycy, zaburzeń endokrynologicznych i w czasie ciąży.

Włókniak twardy - występuje po miejscowym urazie, ugryzieniu przez owady lub zapaleniu mieszka włosowego. Zmiana może pojawić się w każdym wieku. Przybiera wygląd guzków o zabarwieniu czerwonawym, brązowym lub sinawym.

Naczyniawłókniak - pojawia się najczęściej na nosie lub w środkowej części twarzy. Przyjmuje postać drobnych, kopulastych, twardych guzków w kolorze skóry, o gładkiej powierzchni. Występują samodzielnie lub w różnych zespołach chorobowych np. stwardnieniu guzowatym.

Jeśli chcemy się pozbyć którejś ze zmian, powinniśmy się skonsultować ze specjalistą. Lekarz oceni jaki typ zabiegu będzie najlepszy. W wielu przypadkach zmiany są nieszkodliwe, jednak mogą nam przeszkadzać w codziennym funkcjonowaniu.

Piśmiennictwo
Reklama
(4)
Komentarze