Zaloguj
Reklama

Blizny i znamiona a rozmowa o pracę

Autorzy: Patrycja Piechaczek
Źródło: Magazyn Psychologiczny,, Charaktery”, nr 1 (180), styczeń 2012
Blizna
Fot. ojoimages
Blizna
(0)

Osoby, które rekrutują nowych pracowników, zapamiętują mniej informacji o kandydacie i oceniają go negatywnie, jeśli ma na twarzy znamię, bliznę lub zniekształcenia.

Reklama

Badania MikkiHebl, psycholog z Rice University oraz Juan Madera z University of Houston prowadzono na 171 studentach.

Pierwszy etap polegał na tym, że uczestnicy obejrzeli fotografie kandydatów i odsłuchali rozmowy kwalifikacyjne poszczególnych osób. W tym czasie obserwowano gałki oczne ochotników badania. Następnie poproszono ich o podanie informacji na temat kandydatów rozmów kwalifikacyjnych. Okazało się, że im bardziej badani koncentrowali się na defektach twarzy, tym mniej informacji zapamiętywali i niżej oceniali kandydatów.

Drugie badanie dotyczyło osób, które zawodowo zajmowały się rekrutacją. Mimo wysokich kwalifikacji, doświadczenia i odpowiedniego wykształcenia, blizny na twarzy kandydatów zwracały większą uwagę rekrutujących, co negatywnie wpływało na ocenę starających się o pracę. Dlaczego? Naukowcy tłumaczą to procesem alokacji uwagi. Rekrutujący skupia uwagę na bliznach, co uniemożliwia zapamiętanie ważnych informacji na temat aplikanta starającego się o pracę.

Badania maja na celu uwrażliwienie osób zajmujących się rekrutacją na problem dotyczący dyskryminacji.

Reklama
(0)
Komentarze