Zaloguj
Reklama

Bliznowiec – czy jest groźny?

Blizna
Fot. ojoimages
Blizna
(0)

Bliznowiec to zmiana, która powstaje w miejscu przerwania ciągłości skóry.  Czy zmianę da się usunąć? Gdzie się udać?

Reklama

Bliznowce to zmiany, które charakteryzują się płaskim kształtem, przybierając sino-czerwony kolor, są wyraźnie odgraniczone od zdrowej skóry. Składają się z komórek znanych jako fibroblasty, które mają zdolność do produkcji kolagenu. Zazwyczaj pojawiają się w miejscu przerwania ciągłości skóry, choć mogą pojawić się samoistnie. Żadna z postaci bliznowca – czy to samoistna, czy wtórna powstająca na skutek urazu – nie ustępuje samoistnie. 

Jak leczy się bliznowca?

W przypadku bliznowców niejednokrotnie stosuje się terapię zachowawczą polegającą np. na iniekcji glikokortykosteroidów, stosowaniu opatrunków wzbogaconych w steroidy czy podawanie preparatów opartych na interferonie gamma, których zadaniem jest zahamowania namnażania fibroblastów, a  tym samym zmniejszenie ilości nadprodukowanego kolagenu.  Jeśli wymienione metody nie przyniosą efektu, można zastosować leczenie chirurgiczne, choć nie ma gwarancji, że bliznowiec nie odtworzy się. Niestety u niektórych z nas istnieją predyspozycje genetyczne do powstawania zmian tego typu.  Jeśli na Twoim ciele pojawił się bliznowiec, skonsultuj się z lekarzem pierwszego kontaktu, który skieruje Cię do specjalisty.

Piśmiennictwo

Źródło tekstu:

  • Aköz T. et al.: Combination of different techniques for the treatment of earlobe keloids. „Aesthetic Plastic Surgery” 2018, no. 26(3), pp. 184–188.

Adres www źródła:

Kategorie ICD:


Reklama
(0)
Komentarze