Zaloguj
Reklama

Bezpieczne opalanie - kampania Ministerstwa Zdrowia w ramach NPZ

Rodzina na wakacjach
Fot. panthermedia
Rodzina na wakacjach
(0)

Ministerstwo Zdrowia rozpoczęło działania informacyjno-edukacyjne dotyczące bezpiecznego opalania w ramach Narodowego Programu Zdrowia na lata 2016-2020. Kampania jest skierowana do rodziców, opiekunów, dzieci i młodzieży, a także do właścicieli solariów.

Reklama

Powodem dla którego Ministerstwo rozpoczęło kampanię informacyjną dot. bezpiecznego opalania jest wzrost liczby zachorowań na nowotwory skóry w ostatnich dwóch dekadach, co jest spowodowane promieniowaniem UV pochodzenia naturalnego, jak i sztucznego. Natomiast wiedza na temat zagrożeń, wynikających ze zbyt dużej ekspozycji na słońce oraz korzystania z solariów wciąż pozostaje na stosunkowo niskim poziomie.

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) definiuje promieniowanie ultrafioletowe jako rodzaj promieniowania elektromagnetycznego.

Wszyscy są narażeni na promieniowanie UV przed słońcem, ponadto wiele osób jest narażonych na sztuczne źródła wykorzystywane w przemyśle, handlu i rekreacji. Emisje ze słońca obejmują widzialne światło, ciepło i promieniowanie UV.

Obszar UV obejmuje zakres długości fali 100-400 nm i dzieli się na trzy pasma:

  • UVA (315-400 nm) – w większości dociera na Ziemię. Wpływa na strukturę kolagenu i elastyny w skórze, a w efekcie prowadzi do fotostarzenia.

  • UVB (280-315 nm) – na Ziemię dociera ok. 10 proc. tego promieniowania. Odpowiada ono za poparzenia skóry, które zwłaszcza u osób poniżej 20 roku życia, zwiększają ryzyko nowotworu w przyszłości.

  • UVC (100-280 nm) – jest niemal całkowicie absorbowane przez ozon atmosferyczny.

Kiedy promienie słoneczne przechodzą przez atmosferę, wszystkie promieniowanie UVC i około 90% promieniowania UVB są absorbowane przez ozon, parę wodną, tlen i dwutlenek węgla. Promieniowanie UVA jest mniej dotknięte atmosferą. Dlatego promieniowanie UV docierające do powierzchni Ziemi składa się głównie z UVA wraz z małym składnikiem UVB.

Czym jest Narodowy Program Zdrowia?

Narodowy Program Zdrowia na lata 2016-2020 ma za zadanie wspomagać różne inicjatywy prowadzące do zwiększenia świadomości Polaków na temat indywidualnych zachowań prozdrowotnych. Celem programu jest wydłużenie średniej długości życia, poprawę ogólnego stanu zdrowia społeczeństwa oraz zmniejszenie liczby zgonów zależnych od stylu życiu.

Piśmiennictwo
Reklama
(0)
Komentarze