Zaloguj
Reklama

Alergia na lakiery do paznokci

Autorzy: Wioleta Chodkowska
Malowanie paznokci u stóp
Fot. ojoimages
Malowanie paznokci u stóp
(0)

Nie od dziś wiadomo, że kobiety lubią ładnie wyglądać. Elegancko pomalowane paznokcie są tego nierozłącznym elementem. Niestety u niektórych kobiet może występować nadwrażliwość na jeden lub więcej składników lakieru do paznokci.

Reklama

Może to prowadzić do powstania alergicznego kontaktowego zapalenia skóry lub kontaktowego zapalenia skóry z podrażnienia. Objawy alergii nie obejmują tylko skóry wokół paznokci, ale również na obszarach, które są często dotykane.

Szczególnie narażone są okolice oczu. Najczęstszymi objawami są zaczerwienienia oraz pęcherzyki w miejscu kontaktu z alergenem. Przeważnie objawy pojawiają się po kontakcie z mokrym lakierem, istnieją jednak przypadki alergii na suchy lakier. Najczęściej alergizuje żywica żywica tolueno-sulfoamido-formaldehydowa używana do zapewnienia dobrej przyczepności lakieru.

Badania wykazały, że sam formaldehyd zawarty w lakierze nie powoduje alergii. Innymi składnikami lakierów są nitroceluloza, która przyśpiesza schnięcie, ftalany oraz szereg rozpuszczalników takich jak aceton, octan butylu, toluen lub alkohol izopropylowy. W przypadku alergii na jakąkolwiek z tych substancji należy dokładnie sprawdzać skład lakierów celem uniknięcia alergenu.

W przypadku wystąpienia niepożądanej reakcji lakier należy jak najszybciej zmyć a ręce umyć łagodnym mydłem.

Piśmiennictwo
Reklama
(0)
Komentarze