Zaloguj
Reklama

Alergia kontaktowa na preparaty lecznicze stosowane na skórę u dzieci z AZS

Alergia kontaktowa na preparaty lecznicze stosowane na skórę u dzieci z AZS
Fot. ojoimages
(5)

U dzieci z atopowym zapaleniem skóry możliwa jest alergia na substancje dodawane do maści i kremów stosowanych miejscowo.

Reklama

Dzieci z atopowym zapaleniem skóry regularnie stosują miejscowo różnorodne preparaty lecznicze i kosmetyczne (tzw. emolienty). Ze względu na genetyczną predyspozycję do reakcji alergicznych możliwe jest uczulenie także na te substancje lecznicze. Mechanizm taki należy brać pod uwagę gdy pomimo leczenia miejscowego stan skóry nie poprawia się, albo wręcz paradoksalnie ulega okresowemu pogorszeniu. W cytowanym badaniu zbadano 641 dzieci z azs. Wykonano u nich diagnostykę w kierunku alergii na substancje dodawane do maści i kremów stosowanych miejscowo. Uczulenie na przynajmniej jedną z takich substancji wykazano u 40 dzieci (6,2%). Najczęściej alergizowały środki nawilżająco-natłuszczające (emolienty) oraz antyseptyk chlorheksydyna, zawarta w niektórych kremach leczniczych. Możliwa jest nawet alergia na sterydy zawarte w maściach i kremach. Alergia na składniki maści i kremów była szczególnie częsta u dzieci z cięższą postacią choroby, u dzieci u których choroba rozpoczęła się poniżej 6 miesiąca życia oraz u dzieci z wyższymi stężeniami specyficznych IgE.

Piśmiennictwo

Źródło tekstu:

  • Mailhol C, Lauwers-Cances V, Rancé F, Paul C, Giordano-Labadie F.: Prevalence and risk factors for allergic contact dermatitis to topical treatment in atopic dermatitis: a study in 641 children. Allergy. 2009 Jan 29. [Epub ahead of print]

Adres www źródła:

Kategorie ICD:

Kategorie ATC:


Reklama
(5)
Komentarze