Zaloguj
Reklama

Znamię Suttona, czy to nie bielactwo - przyczyny, objawy, diagnoza, leczenie

Spędzanie czasu z dzieckiem
Fot. ojoimages
Spędzanie czasu z dzieckiem
(4)
Reklama

  Znamię barwnikowe, wokół którego pojawiła się odbarwiona obwódka.

Objawy i przebieg znamienia suttona

Wokół istniejącego już od dawna znamienia barwnikowego na skórze, pojawia się owalna obwódka. Objawy takie powstają w wyniku reakcji immunologicznych organizmu, który wytwarza przeciwciała skierowane przeciw komórkom barwnikowym znamienia. Dzięki temu znamię się zmniejsza i w wielu przypadkach całkowicie zanika. Znamię lub znamiona Suttona pojawiają się zazwyczaj u dzieci z licznymi znamionami barwnikowymi, najczęściej na tułowiu. Czasem może to być początek bielactwa.

Kiedy udać się do lekarza i leczyć znamię suttona

Jeżeli obserwujesz występowanie pasa odbarwienia wokół znamienia, udaj się do lekarza, który postawi prawidłowe rozpoznanie. Znamiona Suttona nie wymagają leczenia, powinny jednak być obserwowane, dlatego zaleca się wizyty kontrolne co 6 miesięcy.

Leczenie znamienia suttona

W przypadku występowania znamion barwnikowych, należy udać się do dermatologa w celu ustalenia, które znamiona należałoby ewentualnie usunąć, a które wystarczy wyłącznie obserwować.

Piśmiennictwo

Bibliografia:

O.Braun-Falco, G.Plewig: Dermatologia. Wydawnictwo Czelej, Lublin 2004

Kategorie ICD:


Reklama
(4)

Materiały zawarte w dziale Specjalista Radzi mają charakter informacyjny i należy je traktować jako dodatkową pomoc przy udzieleniu niezbędnej pomocy choremu oraz jako ewentualny wstęp do leczenia przez specjalistę. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za efekty zastosowania w praktyce informacji umieszczonych w dziale Specjalista Radzi.

Komentarze