Zaloguj
Reklama

Zmiany płytki paznokcia a grzybica

Pielęgnacja paznokci, pilnik do paznokci
Fot. medforum
Pielęgnacja paznokci, pilnik do paznokci
(3)
Zmiany płytki paznokcia a grzybica
Reklama

Zarówno kobiety jak i mężczyźni mogą mieć problemy ze zmianą wyglądu płytki paznokcia (np. kształt, struktura, zabarwienie, łamliwość). W niektórych przypadkach związana jest ona z niedoborem różnych witamin, w innych z chorobami, osłabieniem organizmu czy grzybicą paznokci. Niewielu pacjentów zdaje sobie sprawę z faktu, że grzybicze zakażenie paznokci może prowadzić do ich pękania i rozdwajania. W takiej sytuacji należy udać się jak najszybciej do dermatologa.

Zmiany płytki paznokcia a grzybica - Objawy i przebieg

Grzybicą paznokci można zarazić się w różnych miejscach, np. w saunie, na basenie, w przebieralni, gdy nosimy cudze ubrania (skarpety, buty). Wśród innych przyczyn rozwoju grzybicy paznokci wymienia się zażywanie antybiotyków (długotrwałe), cukrzycę, problemy z układem immunologicznym czy hormonalnym, otyłość, zażywanie sterydów oraz problemy z układem trawiennym (zaburzenia żołądkowo- jelitowe) i wiele innych. Wywołana jest ona głównie przez dermatofity. Może obejmować paznokcie nie tylko u stóp ale także u dłoni. W sytuacji gdy podejrzewamy u siebie lub osoby którą znamy grzybicę paznokci należy zgłosić się do dermatologa.

Grzybica paznokci wymaga leczenia oraz zachowania szczególnych środków higienicznych - pamiętajmy, iż możemy nią zarazić inne osoby.
 
Przyczyny grzybicy paznokci i objawy

Grzybicze zakażenie paznokci wywoływane jest w większości przypadków przez dermatofity, w bardzo rzadkich przypadkach przez pleśniowce bądź drożdżaki. Grzybica stóp występuje u około 50% chorych, w przypadku 25% osób mamy do czynienia z grzybicą paznokci dłoni. Sporadycznie spotykana jest u dzieci, częstej występuje u osób dorosłych a już naprawdę często u osób starszych.  Paznokcie zajęte grzybicą zmieniają swoje zabarwienie, grubość, kształt, mogą być bardziej kruche i łamliwe. Mają one nieestetyczny wygląd, a osoba chorująca może zarażać inne osoby. Konieczne jest zatem podjęcie właściwego leczenia.

Piśmiennictwo

Źródło tekstu:

  • 1.Szepietowski J. Grzybice skóry i paznokci, Medycyna Praktyczna, Kraków 2001.
    2.Jabłońska S., Majewski S. Choroby skóry i choroby przenoszone drogą płciową., Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2005.
    3.Kaszuba A. (red.), Dermatologia - diagnostyka różnicowa, Urban & Partner, Wrocław 2009.

Adres www źródła:


Reklama
(3)

Materiały zawarte w dziale Specjalista Radzi mają charakter informacyjny i należy je traktować jako dodatkową pomoc przy udzieleniu niezbędnej pomocy choremu oraz jako ewentualny wstęp do leczenia przez specjalistę. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za efekty zastosowania w praktyce informacji umieszczonych w dziale Specjalista Radzi.

Komentarze