Zaloguj
Reklama

Wyprysk zawodowy - przyczyny, objawy, diagnoza, leczenie

Autorzy: Patrycja Nowak
Lekarz przed operacją
Fot. Panthermedia
Lekarz przed operacją
(0)
Reklama

Wyprysk zawodowy to zapalne zmiany skórne, które pojawiają się pod wpływem czynników, z którymi chory ma styczność w pracy. Najczęściej do czynników wywołujących zalicza się metale takie jak chrom, nikiel czy kobalt. Obok nich do alergenów zaliczyć również można składniki gumy i epoksydy uważane za jedne z najsilniejszych uczulaczy, wykorzystywane na przykład w przemyśle lakierniczym.

Objawy i przebieg wyprysku zawodowego

Objawy i przebieg
Zmiany najczęściej pojawiają się na rękach i przedramionach. Czasem, gdy chory ma styczność z substancjami lotnymi, zmiany skórne mogą umiejscowić się na przykład na twarzy. Zwykle przerwanie narażenia na czynniki sprawcze powoduje ustąpienie zmian – jest to jedno z kryteriów rozpoznania.
Leczenie i zapobieganie
Zapobieganie to przede wszystkim dbanie o higienę w miejscu pracy, mycie rąk po pracy, stosowanie ochraniaczy. Oprócz tego ważne jest zadbanie o miejsce pracy  - wietrzenie hal produkcyjnych, wprowadzanie nowoczesnych metod technologicznych ograniczających kontakt z substancjami szkodliwymi.
Leczenie to przede wszystkim wyeliminowanie czynnika szkodliwego. W cięższych przypadkach przebiegających ze zmianami wysiękowymi, stosuje się preparaty działające miejscowo, które zawierają kortykosteroidy oraz środki przeciwzakaźne.

 

Piśmiennictwo

Źródło tekstu:

  • Choroby skóry i choroby przenoszone droga płciową, Stefania Jabłońska, Sławomir Majewski, PZWL

Reklama
(0)

Materiały zawarte w dziale Specjalista Radzi mają charakter informacyjny i należy je traktować jako dodatkową pomoc przy udzieleniu niezbędnej pomocy choremu oraz jako ewentualny wstęp do leczenia przez specjalistę. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za efekty zastosowania w praktyce informacji umieszczonych w dziale Specjalista Radzi.

Komentarze