Zaloguj
Reklama

Wpływ promieni słonecznych na skórę człowieka

Bezpieczne opalanie
Fot. pantherstock
Bezpieczne opalanie
(0)
Opalanie się
Reklama

W okresie letnim dużo czasu spędzamy na słońcu. Promienie słoneczne zmieniają kolor naszej skóry (wygląda ona zdrowiej i jest gładsza), nasz organizm wydziela więcej witaminy D3, a co ważne poprawia się nasze samopoczucie. Niestety zbyt długie przebywanie na słońcu niesie ze sobą wiele zagrożeń. Słońce ma ogromny wpływ na skórę człowieka. Zanim podejmiemy decyzję o przebywaniu na nim powinniśmy skontaktować się z dermatologiem, czy nie ma co do tego przeciwwskazań.

Opalanie się - Objawy i przebieg

Jaki wpływ na skórę człowieka mają promienie słoneczne?

Przebywanie na słońcu ma swoje korzyści jak i wady. Wśród najczęściej wymienianych korzyści jest: leczenie różnych chorób (owrzodzenia skóry), zwalczanie trądziku, łuszczycy, łupieżu, szybszy proces gojenia po ugryzieniu przez owady czy wzmacnianie odporności. Odpowiednie dawki promieni słonecznych powodują, że skóra staje się gładsza, ładnie zabarwiona i wygląda zdrowo.
Niestety zbyt duża ekspozycja skóry na słońce prowadzi do jej silnego wysuszenia, sprzyja rozwojowi różnych zmian na skórze, a także przyspiesza proces starzenia i może prowadzić do rozwoju nowotworu skóry. Nadmiar promieni słonecznych uszkadza włókna kolagenowe i elastynę, które nie są zdolne do samodzielnej odbudowy. Konsekwencją tego są pojawiające się na skórze zmarszczki oraz to, że skóra staje się sucha, szorstka i pęka. To stanowi „wrota” dla różnego rodzaju infekcji.

Zanim podejmiemy decyzję o przebywaniu na słońcu powinniśmy udać się do dermatologa. Warto upewnić się czy ekspozycja na słońcu będzie dla nas bezpieczna.

Piśmiennictwo
Reklama
(0)

Materiały zawarte w dziale Specjalista Radzi mają charakter informacyjny i należy je traktować jako dodatkową pomoc przy udzieleniu niezbędnej pomocy choremu oraz jako ewentualny wstęp do leczenia przez specjalistę. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za efekty zastosowania w praktyce informacji umieszczonych w dziale Specjalista Radzi.

Komentarze