Włókniak twardy - przyczyny, objawy, diagnoza, leczenie

Włókniak twardy to pojedynczy, dość twardy, niebolesny guzek o charakterze łagodnym barwy skóry lub lekko brunatny, zazwyczaj pojedynczy, przesuwalny ze skórą względem podłoża.
Objawy i przebieg włókniaka twardego
Występuje dosyć często jako efekt odczynu włóknistego na uraz, najczęściej po ukąszeniu przez owada lub w wyniku zapalenia mieszków włosowych. Umiejscowiony głównie w obrębie kończyn dolnych. Najczęściej pojawia się w średnim i starszym wieku.
Leczenie włókniaka twardego
Weryfikacja guzka dokonywana przez lekarza dermatologa Zmiana nie wymaga leczenia. W przypadkach wątpliwych zaleca się usunięcie chirurgiczne z oceną histopatologiczną. Należy unikać chirurgicznego usuwania zmian z przyczyn estetycznych, ponieważ blizna po wycięciu może być bardziej widoczna niż usunięty włókniak twardy.
Piśmiennictwo
Bibliografia:
- S.Jabłońska, S.Majewski Choroby skóry i choroby przenoszone drogą płciową, PZWL, 2005
- A. Kaszuba Z.Adamski Dermatologia, Poradnik lekarza praktyka, Czelej 2012
- A.Kaszuba Dermatologia szybka informacja kliniczna, Elservier Urban&Partner, 2011
Kategorie ICD:
Kategorie ATC:
Materiały zawarte w dziale Specjalista Radzi mają charakter informacyjny i należy je traktować jako dodatkową pomoc przy udzieleniu niezbędnej pomocy choremu oraz jako ewentualny wstęp do leczenia przez specjalistę. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za efekty zastosowania w praktyce informacji umieszczonych w dziale Specjalista Radzi.