Zaloguj
Reklama

Włókniak twardy - przyczyny, objawy, diagnoza, leczenie

Autorzy: lek. med Marta Hubacz
Badanie dermatologiczne
Fot. Panthermedia
Badanie dermatologiczne
(4)
Reklama

Włókniak twardy to pojedynczy, dość twardy, niebolesny guzek o charakterze łagodnym barwy skóry lub lekko brunatny, zazwyczaj pojedynczy, przesuwalny ze skórą względem podłoża.

Objawy i przebieg włókniaka twardego

Występuje dosyć często jako efekt odczynu włóknistego na uraz, najczęściej po ukąszeniu przez owada lub w wyniku zapalenia mieszków włosowych. Umiejscowiony głównie w obrębie kończyn dolnych. Najczęściej pojawia się w średnim i starszym wieku.

Leczenie włókniaka twardego

Weryfikacja guzka dokonywana przez lekarza dermatologa Zmiana nie wymaga leczenia. W przypadkach wątpliwych zaleca się usunięcie chirurgiczne z oceną histopatologiczną. Należy unikać chirurgicznego usuwania zmian z przyczyn estetycznych, ponieważ blizna po wycięciu może być bardziej widoczna niż usunięty włókniak twardy.

Piśmiennictwo

Bibliografia:

  1. S.Jabłońska, S.Majewski Choroby skóry i choroby przenoszone drogą płciową, PZWL, 2005
  2. A. Kaszuba  Z.Adamski Dermatologia, Poradnik lekarza praktyka, Czelej 2012
  3. A.Kaszuba Dermatologia szybka informacja kliniczna, Elservier Urban&Partner, 2011

Kategorie ICD:

Kategorie ATC:


Reklama
(4)

Materiały zawarte w dziale Specjalista Radzi mają charakter informacyjny i należy je traktować jako dodatkową pomoc przy udzieleniu niezbędnej pomocy choremu oraz jako ewentualny wstęp do leczenia przez specjalistę. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za efekty zastosowania w praktyce informacji umieszczonych w dziale Specjalista Radzi.

Komentarze