Włókniak miękki - przyczyny, objawy, diagnoza, leczenie

Włókniak miękki jest to miękki niebolesny guzek o średnicy od kilku mm do kilku cm, barwy skóry lub brunatnej, często uszypułowany, zwisający workowato. Włókniak miękki jest nowotworem łagodnym o charakterze wrodzonym, jednakże może pojawiać się w rozmaitym wieku.
Objawy i przebieg włókniaka miękkiego
Włókniaki miękkie są na ogół liczne, barwy skóry lub nieco ciemniejsze, brunatne. Są charakterystyczne dla choroby Recklinghausena.
Występują u większości osób dorosłych, najczęściej u kobiet i osób otyłych. Umiejscowione są w obrębie szyi, karku, pach, pachwin, ok.podsutkowej. Utrzymują się przez całe życie, nie wykazują skłonności do samoistnego ustępowania.
Leczenie włókniaka miękkiego
Zmiany nie wymagają leczenia. Ze względów kosmetycznych lub w przypadku podrażnienia /np. przez ubranie, biżuterię, tarcie./ mogą zostać usunięte chirurgicznie lub poprzez krioterapię, elektrokoagulację, laseroterapię.
Piśmiennictwo
Bibliografia:
- S.Jabłońska, S.Majewski Choroby skóry i choroby przenoszone drogą płciową, PZWL, 2005
- A.Kaszuba Z.Adamski Dermatologia Poradnik lekarza praktyka Czelej 2012
- A.Kaszuba Dermatologia szybka informacja kliniczna, Elservier Urban&Partner, 2011
Kategorie ICD:
Materiały zawarte w dziale Specjalista Radzi mają charakter informacyjny i należy je traktować jako dodatkową pomoc przy udzieleniu niezbędnej pomocy choremu oraz jako ewentualny wstęp do leczenia przez specjalistę. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za efekty zastosowania w praktyce informacji umieszczonych w dziale Specjalista Radzi.