Zaloguj
Reklama

Trądzik różowaty - przyczyny, objawy, diagnoza, leczenie

Trądzik młodzieńczy
Fot. Panthermedia
Trądzik młodzieńczy
(5)
Reklama

Trądzik różowaty jest przewlekłą, zapalną chorobą skóry twarzy o nie do końca poznanej etiologii. Występuje zarówno u kobiet jak i u mężczyzn. Zawsze po okresie dojrzewania.

Objawy i przebieg trądzika różowatego

Najwcześniejszym objawem  okresowe nagłe czerwienienie się, później pojawiają się teleangiektazje (poszerzone naczynia krwionośne) i utrwalony  rumień w obrębie którego powstają grudki, krosty. Zmiany zwykle umiejscowione są w środkowej części twarzy. Zmianom skórnym może towarzyszyć pieczenie, wysuszenie lub obrzęk skóry. Wystąpienie lub zaostrzenie zmian spowodowane jest stresem, ekspozycją na słońce, dietą ciężkostrawna, alkoholem, niektórymi lekami (np. obniżającymi poziom cholesterolu), towarzyszącą grzybicą skóry, opryszczką wargową czy infestacją nużeńcem.

Kiedy udać się do lekarza i leczyć trądzik różowaty

Pacjent w każdym przypadku powinien zasięgnąć porady dermatologa; celem dokładnej diagnostyki i włączenia leczenia. W leczeniu miejscowym stosuje się najczęściej metronidazol 0,75% i 1% w postaci żelu lub kremu. Czasem konieczne są antybiotyki doustne.

Leczenie trądzika różowatego

Należy prawidłowo pielęgnować skórę,unikać stresu,  ostrych,pikantnych i ciężkostrawnych potraw, alkoholu,  silnego promieniowania słonecznego.

Piśmiennictwo

Bibliografia:

  1. Dermatologia, przypadki z komentarzami cz.3; pod red. E. Barana, Medical Tribune 2013

Kategorie ICD:

Kategorie ATC:


Reklama
(5)

Materiały zawarte w dziale Specjalista Radzi mają charakter informacyjny i należy je traktować jako dodatkową pomoc przy udzieleniu niezbędnej pomocy choremu oraz jako ewentualny wstęp do leczenia przez specjalistę. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za efekty zastosowania w praktyce informacji umieszczonych w dziale Specjalista Radzi.

Komentarze