Zaloguj
Reklama

Świerzb - przyczyny, objawy, diagnoza, leczenie

Cień
Fot. ojoimages
Cień
(4)
Reklama

Choroba pasożytnicza skóry wywołana przez roztocze, świerzbowca ludzkiego, cechująca się występowaniem świądu.

Objawy i przebieg świerzbu

Do zakażenia dochodzi najczęściej poprzez kontakt bezpośredni, ale ponieważ pasożyty przeżywają do 72 godzin poza organizmem człowieka, przedmioty użytku codziennego tj.: ręczniki, pościel i pluszowe zabawki również mogą stać się źródłem zakażenia. Od zakażenia do objawów infekcji upływa okres 3-6 tyg.

U dorosłych zmiany w postaci grudek pojawiają się przede wszystkim na skórze:

  • między palcami rąk i stóp,
  • w okolicy pępka,
  • łokci,
  • okolicy narządów płciowych
  • brodawek sutkowych.

Objawem najbardziej dokuczliwym jest świąd, który szczególnie nasila się w nocy. U dzieci zmiany skórne występują zazwyczaj na stopach, pośladkach i owłosionej skórze głowy, a świąd jest mniej nasilony. Rozpoznanie potwierdza fakt występowania podobnych objawów u wielu członków rodziny.

Kiedy udać się do lekarza i leczyć świerzb

Dokucza ci świąd, a na skórze pojawiają się grudki i pęcherzyki. Lekarz po potwierdzeniu rozpoznania zapisze maść lub żel do stosowania na całą skórę, od stóp do głów. Kurację trzeba powtórzyć minimum przez trzy kolejne dni. Leczeniu musi być poddana cała rodzina przebywająca w danym mieszkaniu. Należy również przeprowadzić pranie oraz prasowanie ubrań oraz bielizny pościelowej wg schematu zleconego przez lekarza. Zmiany skórne oraz świąd szybko ustępują bez pozostawienia śladu.

Leczenie świerzbu

W przypadku wystąpienia swędzących zmian na skórze należy zawsze zgłosić się do dermatologa w celu ustalenia rozpoznania.

Piśmiennictwo

Bibliografia:

M.Błaszczyk-Kostanecka, H. Wolska: Dermatologia w praktyce. Wydawnictwo lekarskie PZWL, Warszawa

Kategorie ICD:

Kategorie ATC:


Reklama
(4)

Materiały zawarte w dziale Specjalista Radzi mają charakter informacyjny i należy je traktować jako dodatkową pomoc przy udzieleniu niezbędnej pomocy choremu oraz jako ewentualny wstęp do leczenia przez specjalistę. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za efekty zastosowania w praktyce informacji umieszczonych w dziale Specjalista Radzi.

Komentarze