Zaloguj
Reklama

Świąd skóry, wysypka a COVID-19

Swędząca skóra
Fot. panthermedia
Swędząca skóra
(0)
Reklama

Najbardziej kojarzonymi z COVID-19 objawami są m.in. problemy z oddychaniem, utrata odczuwania smaków i zapachów oraz osłabienie. Jak udało się już jednak wyraźnie zauważyć, choroba może wywoływać również i wiele całkowicie innych jeszcze dolegliwości. Od pewnego czasu specjaliści zwracają uwagę na to, że COVID-19 może doprowadzać do występowania u chorych różnorakich zmian skórnych.

Objawy i przebieg problemów skórnych przy COVID-19

COVID-19 to choroba, o której nieustannie dowiadujemy się nowych rzeczy. Mowa tutaj zarówno o tym, jakie mogą być odległe następstwa zachorowania, jak i o tym, jakie objawy mogą pojawiać się w przebiegu zakażenia wirusem SARS-CoV-2. Początkowo zwracano uwagę przede wszystkim na tak charakterystyczne objawy COVID-19, jak utrata możliwości odczuwania smaku czy zapachów, obecnie doskonale już jednak wiadomo, że w przebiegu infekcji pacjenci mogą skarżyć się na występowanie rozmaitych dolegliwości. Część z nich dotyczyć może skóry.

Wcześniej mało kto zwracał uwagę na korelację pomiędzy problemami skórnymi a COVID-19. W tej chwili korelacja ta jest istotna. Wyniki badań, które opublikowano w „British Journal of Dermatology” wskazują na to, że u 17% pacjentów zakażonych koronawirusem zmiany skórne mogą być pierwszym objawem choroby, a u 21% chorych problemy dermatologiczne stanowić mogą jedyny objaw COVID-19. Warto tutaj również nadmienić, iż w przebiegu zakażenia SARS-CoV-2 u pacjentów pojawiać się mogą naprawdę różnorakie zmiany skórne.

Wśród problemów dermatologicznych, które dotychczas opisywano u osób zakażonych COVID-19, wymienić należy przede wszystkim:

  • zmiany plamisto-rozsiane: zazwyczaj bywają one rozsiane i towarzyszyć im może świąd skóry, spotykane są przede wszystkim u osób z ciężkim przebiegiem COVID-19,
  • palce covidowe: zmiany skórne przypominające odmrożenia, występujące na palcach dłoni i stóp; związane z problemem może być zasinienie skóry, jak i pojawianie się na niej pęcherzyków czy nadżerek; palce covidowe stwierdzane bywają przede wszystkim u dzieci i młodzieży ze skąpoobjawowym przebiegiem COVID-19,
  • siność siateczkowata: zmiany występujące głównie u osób starszych, które mogą pojawić się zarówno u pacjentów skąpoobjawowych, jak i ciężko przechodzących COVID-19, przypominają one czerwonawo-niebieskawą siateczkę,
  • zmiany pokrzywkowe: spotykane przede wszystkim u młodych dorosłych, lokalizujące się zazwyczaj w obrębie tułowia czy kończyn, charakterystyczne jest w tym przypadku to, że tak jak zazwyczaj pokrzywka wywołuje świąd, tak zmiany pokrzywkowe związane z COVID-19 zazwyczaj nie doprowadzają do występowania u pacjentów świądu,
  • zmiany rumieniowo-grudkowe: pojawiają się głównie u najmłodszych chorych na COVID-19 i przypominać mogą wysypkę występującą w przebiegu odry, typowo pojawiają się na skórze twarzy i pleców.

Kiedy udać się do lekarza przy problemach skórnych podczas COVID-19

W dobie pandemii COVID-19 – z uwagi na bezpieczeństwo swoje, ale i bliskich czy współpracowników – do lekarza należy zgłaszać się w każdej sytuacji, gdy u pacjenta pojawią się jakieś nietypowe objawy, w tym również te dotyczące skóry. Warto tutaj podkreślić, że zwłoka jest zdecydowanie niewskazana, ponieważ wczesne stwierdzenie COVID-19 pozwala ograniczyć możliwość rozsiewania choroby, co – na czym zależy obecnie większości ludzi – ostatecznie może mieć wpływ na ograniczenie czasu występowania pandemii.

Pacjenci, u których nagle wystąpią jakieś zmiany skórne mogą się zastanawiać, do jakiego lekarza powinni się oni udać. Wstępnie skierować się można do lekarza podstawowej opieki zdrowotnej – będzie on w stanie ocenić nie tylko zmiany skórne, ale i ryzyko COVID-19 i w razie potrzeby skieruje on chorego na test na COVID-19 czy do dermatologa. Specjalista będzie również mógł zalecić pacjentowi przyjmowanie pewnych leków, które będą mogły wywrzeć wpływ na występujące u niego zmiany skórne.

Leczenie problemów skórnych przy COVID-19

Zmian skórnych, które mogły pojawić się w związku z COVID-19, nie należy leczyć na własną rękę – należy zawsze stosować się do otrzymywanych od lekarza podczas wizyty zaleceń.

Piśmiennictwo
Reklama
(0)

Materiały zawarte w dziale Specjalista Radzi mają charakter informacyjny i należy je traktować jako dodatkową pomoc przy udzieleniu niezbędnej pomocy choremu oraz jako ewentualny wstęp do leczenia przez specjalistę. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za efekty zastosowania w praktyce informacji umieszczonych w dziale Specjalista Radzi.

Komentarze