Sucha skóry - przyczyny, objawy, diagnoza, leczenie

Tendencja do suchości i świądu skóry jest jednym z podstawowych objawów wielu chorób dermatologicznych, z których najczęstsze jest tzw. atopowe zapalenie skóry (azs).
Objawy i przebieg suchej skóry
Suchość skóry zwykle współistnieje z różnorodnymi zmianami skórnymi (grudki, rumienie, pokrzywki, przeczosy itp.), ale może być też objawem izolowanym. W pewnych warunkach wysuszenie skóry jest objawem fizjologicznym, wynikającym z działania różnych czynników zewnętrznych.
Sucha skóra jest częstym problemem po intensywnym opalaniu się, lub u osób często myjących się z użyciem środków powierzchniowo czynnych, niszczących naturalną warstwę ochronną skóry. U dzieci z azs suchość skóry jest często uważana za objaw alergii, ale w wielu przypadkach stan skóry nie ma nic wspólnego z reakcją uczuleniową.
Atopowe zapalenie skóry jest chorobą uwarunkowaną genetycznie, w której skóra "działa odmiennie" niż u osób zdrowych. Nie należy więc się dziwić, że u wielu dzieci nawet bardzo restrykcyjna dieta eliminacyjna nie poprawia istotnie stanu skóry.
W każdym przypadku azs konieczna jest wstępna diagnostyka alergologiczna, ale podstawą leczenia tego schorzenia musi być leczenie miejscowe (dermatologiczno-kosmetyczne).
Kiedy udać się do lekarza i leczyć suchą skórę
Konsultacji z pediatrą lub dermatologiem wymaga każdy przypadek przewlekle utrzymującej się suchości skóry, zwłaszcza jeżeli jest ona połączona z innymi zmianami skórnymi lub z nasilonym świądem. Zwykle konieczne jest przewlekłe leczenie dermatologiczne zgodnie ze zleceniami lekarzy.
Leczenie suchej skóry
W warunkach domowych kluczowe znaczenie ma codzienna pielęgnacja skóry. Należy maksymalnie ograniczyć kosmetyki i mydła ze środkami zapachowymi i barwnikami. Do codziennego mycia stosować kupowane w aptece środki oznaczone jako hipoalergiczne. Do kąpieli stosować emulsje nawilżające i natłuszczające (Balneum Hermal, Oilatum itp.).
Często zalecane jest codzienne stosowanie dostępnych bez recepty kremów nawilżających i natłuszczających (Elob-baza, Nova-baza, Lipobase, itp.). Krytycznie ważne jest regularne stosowanie powyższych metod - nawet przez wiele miesięcy.
Piśmiennictwo
Bibliografia:
- Górnicki B., Dębiec B., Baszczyński J.: "Pediatria" t. 1-2, PZWL, Warszawa 1995
- "Alergia i nietolerancja pokarmowa. Stanowisko Polskiej Grupy Ekspertów" Zespół pod kierownictwem Prof. Macieja Kaczmarskiego, wyd. Unimed 1997
Kategorie ICD:
Kategorie ATC:
Materiały zawarte w dziale Specjalista Radzi mają charakter informacyjny i należy je traktować jako dodatkową pomoc przy udzieleniu niezbędnej pomocy choremu oraz jako ewentualny wstęp do leczenia przez specjalistę. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za efekty zastosowania w praktyce informacji umieszczonych w dziale Specjalista Radzi.
- Tagi:
- azs,
- alergia,
- sucha skóra