Zaloguj
Reklama

Rzęsistkowica, groźna choroba weneryczna - przyczyny, objawy, diagnoza, leczenie

Para w łóżku
Fot. Pantherstock
Para w łóżku
(5)
Reklama

Rzęsistkowica zaliczana jest do chorób wenerycznych. Wywołana jest przez pierwotniaka o nazwie Trichomonas vaginalis (pierwotniak). Choroba ta znacznie częściej występuje u kobiet aniżeli u mężczyzn. Najlepszym środowiskiem dla życia rzęsistka jest pochwa bądź cewka moczowa. Jest on w stanie przeżyć na bieliźnie, ręcznikach czy przyborach do mycia przez bardzo krótki czas.

Jeśli chcemy ustrzec się przed rzęsistkowicą powinniśmy unikać przygodnego seksu, dbać nie tylko o swoje zdrowie ale także partnera, używać zawsze swoich ręczników, gąbek czy mydeł do mycia, nie siadać na desce klozetowej w publicznych toaletach i nie pożyczać np. strojów kąpielowych czy bielizny od znajomych. Dotyczy to zarówno mężczyzn jak i kobiet.

Choroby weneryczne zaliczane są do bardzo zakaźnych. Nie bagatelizujmy juz pierwszych niepokojących objawów. Nie należy wstydzić się wizyt u ginekologa - w przypadku kobiet oraz urologa - w przypadku mężczyzn. Leczenie chorób przenoszonych drogą płciową w większości przypadków wymaga leczenia farmakologicznego.

Objawy i przebieg rzęsistkowicy

Pierwsze objawy rzęsistkowicy pojawiają się około trzeciej doby. U kobiet są to:

  • swędzenie pochwy i sromu,
  • pieczenie pochwy i sromu,
  • ból podczas oddawania moczu,
  • obfite upławy o nieprzyjemnym zapachu,
  • upławy koloru szarożółtego.

U mężczyzn najczęściej choroba przebiega bezobjawowo, sporadycznie pojawia się białawy wyciek z cewki moczowej, swędzenie oraz pieczenie. Rzęsistkowica zawsze wymaga leczenia, które związane jest z podawaniem  tynidazolu bądź metronidazolu.

Jeśli zauważymy objawy u siebie bądź u swojego partnera, powinnismy zgłosić się do specjalisty. W większości przypadków wymagane jest leczenie farmakologiczne.

Piśmiennictwo
Reklama
(5)

Materiały zawarte w dziale Specjalista Radzi mają charakter informacyjny i należy je traktować jako dodatkową pomoc przy udzieleniu niezbędnej pomocy choremu oraz jako ewentualny wstęp do leczenia przez specjalistę. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za efekty zastosowania w praktyce informacji umieszczonych w dziale Specjalista Radzi.

Komentarze