Zaloguj
Reklama

Rumień zakaźny - choroba piąta - przyczyny, objawy, diagnoza, leczenie

Pielęgnacja cery u kobiety
Fot. medforum
Pielęgnacja cery u kobiety
(5)
Reklama

Rumień zakaźny jest wysypkową wirusową chorobą wywołaną przez parwowirusa B19. Może wystąpić w każdym wieku. Źródłem zakażenia jest osoba chora lub bezobjawo zakażona. Zakaża przed pojawieniem się wysypki, wraz z wysypką zakaźność ustępuje.

Objawy i przebieg rumienia zakaźnego

Początkowo mogą pojawić się objawy zwiastunowe, tj. nieżyt nosa, kaszel, zapalenie gardła, niewielka gorączka, złe samopoczucie,ból głowy mięśni. Wysypka pojawia się po okresie ok. tygodnia (7-10 dni) trwania objawów nieżytowych (występuje u większości dzieci ale tylko <50% dorosłych).

Osutka na początku pojawia się na twarzy w postaci jasnoczerwonego rumienia w kształcie motyla o ostrych granicach. Nos i broda pozostają wolne. W kolejnych dniach wysypka obejmuje ramiona, tułów, pośladki, kończyny; ma ona charakter rumieniowy Układa się w tzw.  girlandy. Nie obejmuje dłoni, podeszew stóp, błon śluzowych.

Choroba przebiega bez gorączki lub ze stanami podgorączkowymi i trwa średnio 10 dni (do 3 tyg.) Może nawracać. Czasami osutce zapalenie drobnych stawów (zwłaszcza u dorosłych).

Kiedy udać się do lekarza i leczyć rumień zakaźny

Wizyta u lekarza jest wskazana, celem wykluczenia innych przyczyn osutki.

Leczenie rumienia zakaźnego

Nie ma leczenia przyczynowego, antybiotyki są nieskuteczne. W razie potrzeby stosuje się leki przeciwgorączkowe.

Piśmiennictwo

Bibliografia:

  1. Kompendium chorób wewnętrznych pod red. p. Gajewskiego, na podst. Interny Szczeklika 2012
  2. Medycyna Praktyczna Pediatria 2007/04

Kategorie ICD:


Reklama
(5)

Materiały zawarte w dziale Specjalista Radzi mają charakter informacyjny i należy je traktować jako dodatkową pomoc przy udzieleniu niezbędnej pomocy choremu oraz jako ewentualny wstęp do leczenia przez specjalistę. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za efekty zastosowania w praktyce informacji umieszczonych w dziale Specjalista Radzi.

Komentarze