Rumień zakaźny - choroba piąta - przyczyny, objawy, diagnoza, leczenie

Rumień zakaźny jest wysypkową wirusową chorobą wywołaną przez parwowirusa B19. Może wystąpić w każdym wieku. Źródłem zakażenia jest osoba chora lub bezobjawo zakażona. Zakaża przed pojawieniem się wysypki, wraz z wysypką zakaźność ustępuje.
Objawy i przebieg rumienia zakaźnego
Początkowo mogą pojawić się objawy zwiastunowe, tj. nieżyt nosa, kaszel, zapalenie gardła, niewielka gorączka, złe samopoczucie,ból głowy mięśni. Wysypka pojawia się po okresie ok. tygodnia (7-10 dni) trwania objawów nieżytowych (występuje u większości dzieci ale tylko <50% dorosłych).
Osutka na początku pojawia się na twarzy w postaci jasnoczerwonego rumienia w kształcie motyla o ostrych granicach. Nos i broda pozostają wolne. W kolejnych dniach wysypka obejmuje ramiona, tułów, pośladki, kończyny; ma ona charakter rumieniowy Układa się w tzw. girlandy. Nie obejmuje dłoni, podeszew stóp, błon śluzowych.
Choroba przebiega bez gorączki lub ze stanami podgorączkowymi i trwa średnio 10 dni (do 3 tyg.) Może nawracać. Czasami osutce zapalenie drobnych stawów (zwłaszcza u dorosłych).
Kiedy udać się do lekarza i leczyć rumień zakaźny
Wizyta u lekarza jest wskazana, celem wykluczenia innych przyczyn osutki.
Leczenie rumienia zakaźnego
Nie ma leczenia przyczynowego, antybiotyki są nieskuteczne. W razie potrzeby stosuje się leki przeciwgorączkowe.
Piśmiennictwo
Bibliografia:
- Kompendium chorób wewnętrznych pod red. p. Gajewskiego, na podst. Interny Szczeklika 2012
- Medycyna Praktyczna Pediatria 2007/04
Kategorie ICD:
Materiały zawarte w dziale Specjalista Radzi mają charakter informacyjny i należy je traktować jako dodatkową pomoc przy udzieleniu niezbędnej pomocy choremu oraz jako ewentualny wstęp do leczenia przez specjalistę. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za efekty zastosowania w praktyce informacji umieszczonych w dziale Specjalista Radzi.