Zaloguj
Reklama

Psychika i łuszczyca

Autorzy: Anna Białek
Poparzenie ręki
Fot. medforum
Poparzenie ręki
(4)
Reklama

Łuszczyca dotyka około 2% społeczeństwa. W przeważającej ilości przypadków zajmuje skórę w okolicy łokci, kolan, kości krzyżowej. Zmiany mają charakter grudek o różowo-czerwonym zabarwieniu pokrytych łuską. Grudki w zależności od nasilenia procesu mogą być wyraźnie odgraniczone, pojedyncze lub też zlewać się obejmując duże obszary ciała.

Psychika i łuszczyca - Objawy i przebieg

Łuszczyca jak każda choroba skóry wiąże się z negatywnym odbiorem społeczeństwa, co z kolei łączy się z różnymi konsekwencjami (np. utratą pracy). W wielu badaniach potwierdzono związek łuszczycy ze stresem, depresją, a nawet obecnością myśli samobójczych.

Znamienne jest, że problemy natury psychologicznej występujące u pacjentów cierpiących na łuszczycę zależą między innymi od indywidualnego postrzegania zdrowia. Z drugiej zaś strony ostatnie badania wskazują na to, iż pacjenci z łuszczycą mają tendencje do wyolbrzymiania sytuacji stresowych oraz gorzej radzą sobie ze stresem.

Depresja może pojawiać się pierwotnie lub też wtórnie do łuszczycy. Obie choroby mogą wpływać na siebie wzajemnie i zmieniać swój przebieg.

Kiedy udać się do lekarza i leczyć

W leczeniu zaburzeń psychicznych w łuszczycy stosuje się techniki relaksacyjne, światło terapię, terapię poznawczo-behawioralną. Wspomagająco leki przeciwdepresyjne.

Psychika i łuszczyca - Leczenie

nie dotyczy

Piśmiennictwo
Reklama
(4)

Materiały zawarte w dziale Specjalista Radzi mają charakter informacyjny i należy je traktować jako dodatkową pomoc przy udzieleniu niezbędnej pomocy choremu oraz jako ewentualny wstęp do leczenia przez specjalistę. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za efekty zastosowania w praktyce informacji umieszczonych w dziale Specjalista Radzi.

Komentarze