Zaloguj
Reklama

Przebarwienia skóry, zmiany skórne - przyczyny, objawy, diagnoza, leczenie

Pielęgnacja skóry twarzy u kobiet
Fot. medforum
Pielęgnacja skóry twarzy u kobiet
(0)
Reklama

Przebarwienia skóry w większości przypadków dotykają kobiet, ale zdarzają się także u mężczyzn, a nawet dzieci. Zmiany na skórze powodują, że nie wygląda ona zdrowo i młodo, a staje się szara lub przybiera kolor brązowy. Wpływ na rozwój przebarwień mają m.in.: zażywanie hormonów, leków, choroby skóry czy zbyt częste przebywania na słońcu. Przebarwienia najczęściej obejmują skórę twarzy, dekoltu oraz dłoni.

Objawy i przebieg zmian skórnych, przebarwień skóry

Bardzo często zmiany na skórze u kobiet pojawiają się w okresie ciąży, są to najczęściej plamki tzw. melasma. Warto pamiętać także o tym, że przebarwienia mogą mieć swoje podłoże w nadprodukcji melanocytów w skórze. O sposobie usuwania przebarwień ze skóry zawsze powinien decydować specjalista. Jest to zależne od rodzaju przebarwienia, jego wielkości oraz głębokości. Bardzo ważne jest także to gdzie dana zmiana występuje. Nie należy samodzielnie usuwać przebarwień ze skóry, zwłaszcza tych które znajdują się na twarzy.  W jaki sposób powinny być usuwane przebarwienia na skórze? Jakich kosmetyków do tego celu należy używać?

Przebarwienia skóry mogą mieć charakter nabyty np. na skutek zbyt długiej ekspozycji skóry na słońce, zmiany hormonalne oraz wrodzony np. piegi. Co ważne mogą być one umiejscowione w warstwie brodawkowej skóry właściwej bądź w naskórku.

Niekiedy pojawiają się one  na skutek stanów zapalnych skóry bądź zachodzącym procesie starzenia się. W większości przypadków ich kształt jest nieregularny a wielkość zróżnicowana (od bardzo malutkich po takie, których średnica przekracza 0,5cm). Każde z przebarwień na skórze można prawie zawsze zlikwidować. Jeśli zmiany zlokalizowane są w skórze właściwej to nie pomogą nam wszelkiego rodzaju peelingi czy nawet mikrodermobrazja.

Usuwanie przebarwień wykonywane jest najczęściej za pomocą lasera. Przed podjęciem decyzji o usuwaniu przebarwień ze skóry należy skontaktować się z dermatologiem. Leczenie jest najczęściej działaniem bardzo trudnym i długotrwałym. Skóra musi być odpowiedni do tego zabiegu przygotowana.

Kiedy udać się do lekarza i leczyć przebarwienia, zmiany skórne

Wszelkie niepokojące nas zmiany na skórze (przebarwienia, krostki, plamy) powinniśmy pokazywać dermatologowi. Niepokojącym dla nas objawem powinno być także zbyt częste swędzenie skóry bądź jej ból.

Piśmiennictwo
Reklama
(0)

Materiały zawarte w dziale Specjalista Radzi mają charakter informacyjny i należy je traktować jako dodatkową pomoc przy udzieleniu niezbędnej pomocy choremu oraz jako ewentualny wstęp do leczenia przez specjalistę. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za efekty zastosowania w praktyce informacji umieszczonych w dziale Specjalista Radzi.

Komentarze