Zaloguj
Reklama

Potówki - objawy, diagnoza, leczenie

Płacz u dziecka
Fot. ojoimages
Płacz u dziecka
(5)
Reklama

Potówki są to drobne, jasne pęcherzyki, występujące na powierzchni niezmienionej skóry szczególnie w miejscach narażonych na przegrzanie (fałdy, pachy). Są wynikiem zatrzymania potu w przewodach i ujściach gruczołów potowych.

Objawy i przebieg

W czasie wilgotnej, ciepłej pogody lub przy dłuższym przebywaniu w bardzo ciepłych pomieszczeniach, na skórze dziecka pojawiają się drobne pęcherzyki wypełnione przezroczystym płynem. Zwykle dziecko nie odczuwa świądu lub innych dolegliwości.

Kiedy udać się do lekarza

Typowe potówki są zwykle łatwe do rozpoznania. Konsultacji z lekarzem wymaga stan, w którym pęcherzyki będą miały inne cechy – kolor płynu będzie inny niż przezroczysty lub skóra będzie zaczerwieniona.

Leczenie

Zasadnicze postępowanie lecznicze polega na obniżeniu temperatury otoczenia – w przypadku ogrzewania pomieszczeń zalecane jest utrzymywanie temperatury nie przekraczającej 21-22ºC.

Dziecko należy ubierać w sposób odpowiedni do temperatury otoczenia – w ciepłe i upalne dni najlepsze są lekkie bawełniane ubranka. Potówki nie wymagają specjalnego leczenia, wystarczy odpowiednia pielęgnacja preparatami odpowiednimi dla niemowląt.

Piśmiennictwo

Bibliografia:

  1. Górnicki B., Dębiec B., Baszczyński J.:„Pediatria” 1995.
  2. Nelson.: Podręcznik pediatrii. 1999

Kategorie ICD:


Reklama
(5)

Materiały zawarte w dziale Specjalista Radzi mają charakter informacyjny i należy je traktować jako dodatkową pomoc przy udzieleniu niezbędnej pomocy choremu oraz jako ewentualny wstęp do leczenia przez specjalistę. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za efekty zastosowania w praktyce informacji umieszczonych w dziale Specjalista Radzi.

Komentarze