Zaloguj
Reklama

Pokrzywka - przyczyny, objawy, diagnoza, leczenie

Autorzy: Patrycja Nowak
Wizyta w gabinecie lekarza dermatologa
Fot. Panthermedia
Wizyta w gabinecie lekarza dermatologa
(0)
Reklama

Pokrzywka to schorzenie, którego istotą jest obrzęk tkanki podskórnej objawiający się charakterystycznymi wypukłymi bąblami na skórze. Biorąc pod uwagę czas trwania objawów wyróżnia się pokrzywkę ostrą i przewlekłą . Pokrzywka może mieć charakter alergiczny - najczęstszy (np. w razie uczulenia na alergeny kota) lub niealergiczny (w razie reakcji na niektóre leki).

Dodatkowo wyróżnić można pokrzywki fizykalne, które wywołują czynniki fizyczne, takie jak zimno, ucisk czy światło słoneczne. Pokrzywki mogą się pojawić także u chorych z zakażeniami (np. wirusowymi), nowotworami, chorobami autoimmunologicznymi i innymi schorzeniami. Są również przypadki, gdzie nie udaje ustalić się czynnika patogenetycznego, taka pokrzywka nazywana jest idiopatyczną.

Objawy i przebieg pokrzywki

Objawy i przebieg:
Podstawowym objawem są bąble pokrzywkowe, swędzące, piekące,  o barwie różowej lub białej otoczone rumieniem, wyniosłe ponad powierzchnię skóry, pojawiające się po kontakcie z czynnikami wywołującymi.
Ostra pokrzywka zwykle pojawia się nagle, w ciągu kilku minut lub godzin. Charakterystyczne dla niej jest szybkie ustępowanie zmian. W pokrzywce przewlekłej natomiast wykwity mogą występować codziennie lub okresowo (na przykład raz w tygodniu), w ciągu roku może dojść do samoistnej remisji, ale może też występować okresowo przez wiele lat.
 
Leczenie:
Każdy przypadek wymaga konsultacji z lekarzem
Podstawą leczenia są leki przeciwhistaminowe, antyalergiczne. Natomiast jeśli chodzi o zalecenia ogólne wymienić należy przed wszystkim unikanie czynników wyzwalających oraz w przypadku pokrzywki wtórnej – leczenie choroby podstawowej.
Ważne jest, aby zwrócić uwagę czy pokrzywce nie towarzyszą objawy typowe dla wstrząsu anafilaktycznego (duszność, zawroty głowy, nudności, kołatanie serca) - taki stan wymaga pilnej hospitalizacji.

Piśmiennictwo

Bibliografia:

Choroby Wewnętrzne pod redakcją Piotra Gajewskiego na podstawie Interny Szczeklika.


Reklama
(0)

Materiały zawarte w dziale Specjalista Radzi mają charakter informacyjny i należy je traktować jako dodatkową pomoc przy udzieleniu niezbędnej pomocy choremu oraz jako ewentualny wstęp do leczenia przez specjalistę. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za efekty zastosowania w praktyce informacji umieszczonych w dziale Specjalista Radzi.

Komentarze