Owrzodzenia podudzi - przyczyny, objawy, diagnoza, leczenie

Owrzodzenia podudzi to częsty problem u osób z przewlekłą niewydolnością żylną. Czynnikiem ryzyka jest również cukrzyca oraz miażdżyca tętnic kończyn dolnych. Ryzyko jest również zwiększone u osób w wieku podeszłym oraz u kobiet. Najczęściej zmiany lokalizują się w okolicy kostki przyśrodkowej.
Objawy i przebieg owrzodzeń podudzi
Owrzodzenia na podłożu niewydolności żylnej poprzedzone są zastojem krwi żylnej, następnie pojawia się obrzęk i ścieńczenie skóry z odkładaniem się barwnika w skórze. Wówczas, w następstwie rozwoju zmian zapalnych w naczyniach powstają owrzodzenia.
Owrzodzenia pochodzenia tętniczego zwykle powstają nagle i cechują się dużą bolesnością. Owrzodzenia mogą pojawić się również w przebiegu cukrzycy, rolę odgrywa wówczas neuropatia oraz zmiany naczyniowe. Neuropatia czyli zaburzenia czucia, sprzyja powtarzającym się urazom oraz powstawaniu owrzodzeń. Przebieg choroby jest przewlekły, z tendencją do nawrotów.
Leczenie owrzodzeń podudzi
Ważnym elementem leczenia jest kompresjoterapia. Uzupełnieniem tego jest unoszenie kończyny w czasie siedzenia i leżenia, aby ułatwić odpływ krwi żylnej. Miejscowo stosuje się opatrunki zawierające środki odkażające oraz nawilżające. Ważne jest stałe usuwanie tkanek martwiczych oraz oczyszczanie rany, co sprzyja szybszemu gojeniu. W przypadkach bardzo zaawansowanych konieczne jest leczenie chirurgiczne z przeszczepem skóry.
Piśmiennictwo
Źródło tekstu:
- 1. Interna Szczeklika, mały podręcznik, MP
2. Choroby skóry i choroby przenoszone drogą płciową, Stefania Jabłońska, Sławomir Majewski, PZWL
Materiały zawarte w dziale Specjalista Radzi mają charakter informacyjny i należy je traktować jako dodatkową pomoc przy udzieleniu niezbędnej pomocy choremu oraz jako ewentualny wstęp do leczenia przez specjalistę. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za efekty zastosowania w praktyce informacji umieszczonych w dziale Specjalista Radzi.