Zaloguj
Reklama

Osutka ciężarnych - przyczyny, objawy, diagnoza, leczenie

Zaawansowana ciąża
Fot. ojoimages
Zaawansowana ciąża
(4)
Reklama

Choroba skóry specyficzna dla ciąży pojawiająca się najczęściej po 35 tygodniu ciąży.

Objawy i przebieg osutki ciężarnych

Osutka jest jedną z tzw. dermatoz ciążowych. W III trymestrze ciąży, na skórze pojawiają się drobne wykwity skórne, przypominające zmiany pokrzywkowe. Są one bardzo swędzące.

Początkowo są to bąble lub grudki obrzękowe następnie w miarę rozwoju choroby mogą przechodzić w pękające nadżerki oraz rumień. Pojawiają się na brzuchu, najczęściej w miejscu rozstępów skórnych. a w miarę postępu choroby zmiany przechodzą na uda, pośladki oraz ramiona. Specyficzne jest to, że zmiany osutkowe nie pojawiają się w okolicy okołopępkowej.

Schorzenie to nie wymaga hospitalizacji  i najczęściej ustępuje w kilka dni lub tygodni po porodzie. Pojawia się przeważnie u pierwiastek i zazwyczaj nie obserwuje się jej nawrotów w kolejnych ciążach. Nie stanowi ona żadnego zagrożenia dla prawidłowego przebiegu ciąży czy też zdrowia przyszłego dziecka.

Kiedy udać się do lekarza i leczyć osutkę ciężarnych

W przypadku pojawienia się swędzących zmian na skórze należy zgłosić się do lekarza celem postawienia odpowiedniej diagnozy. W przypadku stwierdzenia osutki ciężarnych lekarz przepisze odpowiednią kurację lekową co pozwoli na uniknięcie powikłań choroby. Lekarz prowadzący może także zlecić konsultację dermatologiczną.

Leczenie osutki ciężarnych

W przypadku zmian skórnych należy przestrzegać odpowiedniej higieny ciała. W związku z tym, iż zmiany towarzyszące osutce są bardzo swędzące często dochodzi do rozdrapania zmian co w przypadku nieprawidłowej higieny może doprowadzić do zakażenia ran, utrudnionego ich gojenia oraz może spowodować pozostanie blizn. W czasie ciąży nie należy przyjmować żadnych leków jak również używać maści bez wcześniejszej konsultacji lekarskiej.

Piśmiennictwo
Reklama
(4)

Materiały zawarte w dziale Specjalista Radzi mają charakter informacyjny i należy je traktować jako dodatkową pomoc przy udzieleniu niezbędnej pomocy choremu oraz jako ewentualny wstęp do leczenia przez specjalistę. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za efekty zastosowania w praktyce informacji umieszczonych w dziale Specjalista Radzi.

Komentarze