Zaloguj
Reklama

Ospa wietrzna - leczenie zmian skórnych

Różyczka u dzieci
Fot. medforum
Różyczka u dzieci
(4)
Reklama

Ospa wietrzna jest ostrą chorobą zakaźną, cechującą się powstawaniem licznych zmian skórnych o charakterystycznej ewolucji wykwitów.

Ospa wietrzna - Objawy i przebieg

Typowym wykwitem ospowym jest pęcherzyk, początkowo nie powodujący dolegliwości, z upływem czasu nabierający otoczki zapalnej, przekształcający się w krostę i zasychający w strup, który – o ile nie jest rozdrapany – odpada bez pozostawienia blizny.

Typowo wysiew świeżych zmian skórnych trwa przez około 4 dni. Najbardziej zajęta jest skóra głowy i tułowia – tam też zmiany skórne pojawiają się jako pierwsze. Jako ostatnie pojawiają się zmiany na dystalnych częściach kończyn (dłonie, stopy).

U małych dzieci poważnym problemem w leczeniu zmian skórnych jest ich swędzenie, powodujące drapanie się i miejscowe powikłania.

Kiedy udać się do lekarza i leczyć

Pomocy lekarskiej wymagają zmiany skórne nie przebiegające w sposób typowy. Dotyczy to zarówno przebiegów nadmiernie ciężkich – ze zmianami bardzo licznymi, rozległymi, krwotocznymi, jak i powikłań miejscowych, z których najczęstsze są ropne nadkażenia bakteryjne w miejscach rozdrapanych pęcherzyków i strupów.

Wizyty u lekarza wymagają inne niepokojące objawy występujące w przebiegu ospy, takie jak zły stan ogólny dziecka, długo utrzymująca się lub bardzo wysoka gorączka, zaburzenia równowagi, zaburzenia oddychania oraz pojawienie się na skórze nietypowych wykwitów (np. wybroczyn).

Ospa wietrzna - Leczenie

W warunkach domowych najważniejsza jest odpowiednia pielęgnacja zmian skórnych, zmniejszająca świąd i nasilenie odczynu zapalnego. Służą temu dostępne bez recepty preparaty do nakładania na zmiany skórne, zawierające związki cynku oraz substancje przeciwświądowe i miejscowo znieczulające. Najpopularniejsze z nich to “Puder Płynny”, “Puder Płynny z Anestezyną” oraz “Variderm”.
 
Puder płynny ma konsystencję nieco bardziej płynną, najlepiej nakłada się do małym pędzelkiem. Jego zaletą jest szybkie zasychanie, co jest szczególnie ważne u małych dzieci. Variderm ma konsystencję bardziej stałą, nakłada go się jak pastę przy pomocy dołączonej do opakowania łopatki. Variderm działa dłużej od Pudru Płynnego ale znacznie wolniej zasycha. Uwaga praktyczna: u mniejszych dzieci jest to kłopotliwe ponieważ zmusza do długiego czekania z ubraniem do chwili zaschnięcia zmian na tułowiu. Przy zmianach zlokalizowanych na twarzy długie zasychanie Varidermu stwarza ryzyko rozmazania pasty i zatarcia jej do oczu.
 
Ospa nie wyklucza codziennych kąpieli, ale do momentu wyleczenia zmian skórnych powinien to być prysznic, a nie kąpiel w wannie. Jeżeli pomimo stosowania powyższego leczenia dziecko drapie skórę możliwe jest podanie doustnych preparatów uspokajających i łagodzących świąd, ale są one dostępne tylko na receptę. Ropne powikłania w miejscach zadrapań wymagają maści z antybiotykiem (także na receptę) lub nawet podawania antybiotyku doustnie.
Piśmiennictwo

Bibliografia:

Rudkowski Z. "Choroby zakaźne i pasożytnicze u dzieci", Biblioteka Pediatry - nr 38, PZWL, Warszawa 2001

Kategorie ICD:

Kategorie ATC:


Reklama
(4)

Materiały zawarte w dziale Specjalista Radzi mają charakter informacyjny i należy je traktować jako dodatkową pomoc przy udzieleniu niezbędnej pomocy choremu oraz jako ewentualny wstęp do leczenia przez specjalistę. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za efekty zastosowania w praktyce informacji umieszczonych w dziale Specjalista Radzi.

Komentarze