Zaloguj
Reklama

Opryszczka narządów płciowych - przyczyny, objawy, diagnoza, leczenie

Autorzy: Redakcja
Ból brzucha
Fot. shutterstock
Ból brzucha
(4)
Reklama

Zakażenie wirusem opryszczki zwykłej typu 2 (HSV-2, Herpes genitalis)

Objawy i przebieg opryszczki narządów płciowych

Opryszczka narządów płciowych

Opryszczka narządów płciowych to choroba weneryczna przenoszona droga płciową mogąca mieć przebieg bezobjawowy lub ostry. Jest ona szczególnie niebezpieczna dla kobiet w ciąży ze względu na możliwość przejścia zakażenia na płód powodując u niego poważne powikłania rozwoju. Infekcje te prowadzą najczęściej do powstania wad rozwojowych płodu, obumarcia płodu lub śmierci noworodka.

Pełnoobjawowe zakażenie w czasie ciąży może stać się przyczyną zakażenia wewnątrzmacicznego (ryzyko wzrasta po przedwczesnym pęknięciu pęcherza płodowego), okołoporodowego lub też poporodowego dziecka. W pierwszym trymestrze ciąży zwiększa się ryzyko poronienia samoistnego, w II porodu przedwczesnego lub IUGR (wewnątrzmacicznego zahamowania wzrostu płodu). Największe ryzyko zakażenia dziecka występuje w przypadku porodu drogami natury, podczas którego noworodek narażony jest na bezpośrednie zetknięcie z wirusem.

Do zakażenia wirusem dochodzi poprzez stosunki płciowe z osobą zakażoną lub też w wyniku ekspozycji błon śluzowych lub uszkodzonego naskórka na wirusa (używanie wspólnych ręczników, mydeł).

Okres od zakażenia do pojawienia się pierwszych objawów trwa zazwyczaj od kilku do kilkudziesięciu dni. Zmiany chorobowe pojawiają na skórze i błonach śluzowych narządów płciowych. W początkowej fazie zakażenia pojawia się swędzenie, pieczenie oraz nadmierne napięcie skóry. Następnie pojawiają się bolesne pęcherzyki wypełnione płynem, które po kilku dniach pękają i tworzą strupki. Największa ilość wirusa znajduje się w płynie surowiczym wypełniającym pęcherzyki.

Należy wiedzieć, że wiele osób jest nosicielami wirusa HSV-2 pomimo braku objawów klinicznych. Infekcja wirusem to infekcja nawracająca i przejście incydentu choroby nie powoduje uodpornienia, lecz przejście wirusa w tzw. stan uśpienia.

Wirus ten najczęściej uaktywnia się pod wpływem takich czynników jak:

  • osłabienie organizmu,
  • obniżenie odporności,
  • gorączka,
  • zmiany hormonalne,
  • przegrzanie lub przemarznięcie organizmu.

Często ciąża staje się czynnikiem uaktywniającym wirusa. W przypadku rozpoznania zakażenia u kobiety ciężarnej, zostaje ona kwalifikowana do rozwiązania ciąży poprzez cięcie cesarskie.

Kiedy udać się do lekarza i leczyć opryszczkę narządów płciowych

Pojawienie się jakichkolwiek zmian w okolicy narządów płciowych powinno skłonić ciężarną do natychmiastowego skonsultowania się z lekarzem. Wczesne rozpoznanie choroby i szybkie wprowadzenie odpowiedniego leczenia zmniejsza ryzyko rozprzestrzenienia się wirusa i zagrożenia dla płodu. Jeżeli przed ciążą kobieta przechodziła incydenty choroby, warto o tym poinformować lekarza. Obecnie dostępnych jest wiele testów serologicznych pozwalających na stwierdzenia nosicielstwa wirusa.

Leczenie opryszczki narządów płciowych

Leczenie opryszczki narządów płciowych to przede wszystkim leczenie miejscowe. W celu zmniejszenia dolegliwości można stosować nasiadówki z naparu rumianku, pędzlowanie roztworem fioletu oraz smarowanie maściami skonsultowanymi z lekarzem.

Piśmiennictwo
Reklama
(4)

Materiały zawarte w dziale Specjalista Radzi mają charakter informacyjny i należy je traktować jako dodatkową pomoc przy udzieleniu niezbędnej pomocy choremu oraz jako ewentualny wstęp do leczenia przez specjalistę. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za efekty zastosowania w praktyce informacji umieszczonych w dziale Specjalista Radzi.

Komentarze