Oparzenia - pierwsza pomoc, przyczyny, objawy, diagnoza, leczenie

Oparzenie to uraz spowodowany działaniem wysokiej temperatury, substancji żrących czy konsekwencja działania wyładowania atmosferycznego.
Objawy i przebieg oparzeń
Oparzenia dzielimy na trzy stopnie:
- Oparzenia I stopnia dotyczą tylko naskórka, tworzą się wówczas zmiany rumieniowe, które ustępują bez pozostawienia blizn.
- Oparzenia II stopnia – oprócz rumienia na skórze powstają pęcherze, zwykle towarzyszy temu ból.
- Oparzenia III stopnia dotyczą całej grubości skóry. Rozwijają się zmiany martwicze, które mogą również objąć mięśnie i kości. Pozostawiają głębokie, zniekształcające blizny.
Oparzenia I i II stopnia najczęściej są wywołane przez gorące płyny, natomiast stopnia III przez gazy.
Jeśli chodzi o pierwszą pomoc w przypadku oparzeń należy na początku pamiętać o bezpieczeństwie poszkodowanego. Należy go odizolować od źródła wysokiej temperatury oraz usunąć ewentualnie z niego płonącą odzież. Następnie postępowanie polega przede wszystkim na schładzaniu obficie zimną wodą lub wilgotnymi kompresami oparzonego obszaru skóry (pamiętajmy jednak, że temperatura wody powinna wynosić ok 20 stopni).
W przypadku, gdy doszło do oparzeń chemicznych, oparzoną powierzchnię należy płukać pod bieżącą wodą przez około 15 minut. Należy pamiętać o tym, że nie należy usuwać tkanek martwiczych i tkanin, które przywarły do skóry, nie wolno przekłuwać powstałych pęcherzy. Nie wolno smarować oparzenia kremem lub maścią. Najlepiej jest założyć na oparzony obszar opatrunek jałowy lub hydrożelowy. Następnie poszkodowanego powinno się przewieźć do szpitala.
Oparzenia I i II obejmujące więcej niż 15 % powierzchni ciała oraz III stopnia wymagają leczenia szpitalnego. Jeśli doszło do oparzenia okolicy nosa czy ust należy podejrzewać oparzenie dróg oddechowych, jest to niebezpieczny stan, również wymagający bezwzględnie leczenia szpitalnego.
Piśmiennictwo
Źródło tekstu:
- 1. Interna Szczeklika, mały podręcznik, MP
2. Choroby skóry i choroby przenoszone drogą płciową, Stefania Jabłońska, Sławomir Majewski, PZWL
Adres www źródła:
Kategorie ICD:
Materiały zawarte w dziale Specjalista Radzi mają charakter informacyjny i należy je traktować jako dodatkową pomoc przy udzieleniu niezbędnej pomocy choremu oraz jako ewentualny wstęp do leczenia przez specjalistę. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za efekty zastosowania w praktyce informacji umieszczonych w dziale Specjalista Radzi.