Zaloguj
Reklama

Nadmierna potliwość po porodzie - przyczyny, objawy, diagnoza, leczenie

Wysportowane ciało
Fot. ojoimages
Wysportowane ciało
(4)
Reklama

Obfite pocenie się w okresie poporodowym oraz w połogu.

Objawy i przebieg nadmiernej potliwości po porodzie

Nadmierna potliwość jest dolegliwością pojawiającą się w pierwszych tygodniach po porodzie bardzo często. Może ona utrzymywać się nawet do kilku tygodni po porodzie. Związane jest to ze zmianami hormonalnymi, do których dochodzi po porodzie, jak również z fizjologicznym pozbywaniem się nadmiaru płynu zgromadzonego przez organizm podczas ciąży.

Dochodzi wówczas do nadmiernej potliwości, która najczęściej pojawia się w nocy. Potliwość, ma korzystny wpływ na organizm, gdyż pozwala nie tylko na pozbycie się nadmiaru wody z organizmu, ale również oczyszcza go z toksyn. Nadmierna potliwość może być także związana z nadczynnością tarczycy jak również z cukrzycą.

Kiedy udać się do lekarza i leczyć nadmierną potliwość po porodzie

Jeżeli nadmiernemu poceniu nie towarzyszy podwyższona temperatura ciała czy też inne niepokojące objawy to nie stanowi to żadnego powodu do obaw. W przypadku, gdy dołączają się np. osłabienie, nadmierne pragnienie, gorączka należy skontaktować się z lekarzem, gdyż mogą to być pierwsze objawy różnych powikłań lub schorzeń niekoniecznie związanych ze zmianami połogowymi.

Leczenie nadmiernej potliwości po porodzie

Należy unikać odzieży z włókien sztucznych, ponieważ powodują one utrudnioną wentylację, a tym samym nadmierne pocenie. Jeżeli pocenie jest najbardziej dokuczliwe w nocy warto zadbać o to, by pościel jak również rzeczy w których śpisz, nie zawierały domieszki sztucznych włókien. Należy dbać o odpowiednią higienę ciała jak również używać antyperspirantów.

Piśmiennictwo
Reklama
(4)

Materiały zawarte w dziale Specjalista Radzi mają charakter informacyjny i należy je traktować jako dodatkową pomoc przy udzieleniu niezbędnej pomocy choremu oraz jako ewentualny wstęp do leczenia przez specjalistę. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za efekty zastosowania w praktyce informacji umieszczonych w dziale Specjalista Radzi.

Komentarze