Zaloguj
Reklama

Naczyniaki - przyczyny, objawy, diagnoza, leczenie

Autorzy: Patrycja Nowak
Promieniujący ból zęba
Fot. Panthermedia
Promieniujący ból zęba
(0)
Reklama

Naczyniaki powstają w wyniku poszerzenia lub rozrostu naczyń tętniczych, żylnych lub chłonnych. Występują zwykle od urodzenia. Można wyróżnić naczyniaki krwionośne lub chłonne. Jeśli chodzi o wygląd i kształt mogą być płaskie lub jamiste.

Objawy i przebieg naczyniaków

Naczyniaki płaskie leżą w poziomie skóry, często na twarzy. Naczyniak jamisty z kolei ma kształt guzowaty, są barwy sinoczerwonej, najczęściej lokalizuje się na twarzy i na skórze głowy.Naczyniak chłonny występuje w formie pęcherzyka, z którego po nakłuciu wydobywa się przezroczysty płyn.

Objawy i przebieg: Zwykle nie dają objawów pod postacią dolegliwości bólowych. W zależności od lokalizacji mogą np. powodować powiększenie języka (w przypadku naczyniaków jamistych).

Leczenie: Naczyniaki płaskie i chłonne leczy się przy użyciu lasera bądź zamrażając ciekłym azotem. Naczyniaki jamiste mogą ustępować samoistnie, wskazane jest stosowanie ucisku, aby przyspieszyć ten proces.

Piśmiennictwo

Bibliografia:

Choroby skóry, Stefania Jabłońska, Sławomir Majewski, PZWL


Reklama
(0)

Materiały zawarte w dziale Specjalista Radzi mają charakter informacyjny i należy je traktować jako dodatkową pomoc przy udzieleniu niezbędnej pomocy choremu oraz jako ewentualny wstęp do leczenia przez specjalistę. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za efekty zastosowania w praktyce informacji umieszczonych w dziale Specjalista Radzi.

Komentarze