Zaloguj
Reklama

Mięczak zakaźny - przyczyny, objawy, diagnoza, leczenie

Lekarz przed operacją
Fot. Panthermedia
Lekarz przed operacją
(2)
Reklama

Mięczak zakaźny to choroba zakaźna wywołana przez wirusa należącego do grupy ospy - Poxviriadea (bezpośredni czynnik zakaźny). W chwili obecnej znane są dwa typy tego wirusa: MCV-1 (znacznie częściej spotykany u pacjentów) oraz MCV-2 (występuje bardzo sporadycznie).

Objawy i przebieg mięczaka zakaźnego

Choroba ta najczęściej występuje u dzieci choć spotykana jest także u osób dorosłych a nawet starszych. Jej rozwojowi sprzyjają atopowe zapalenie skóry, obniżona odporność bądź choroby. Wirusem zarazić się możemy tak naprawdę wszędzie, choć powszechnie spotykany jest na basenach, w halach sportowych, na siłowniach w gabinetach z masażem. Zarażamy się nim poprzez bezpośredni kontakt z osobą chorą bądź przez kontakt z zabawkami, misiami, ręcznikami, butami czy ciuchami. Jest to niegroźna choć dokuczliwa choroba. W przypadku dorosłych pacjentów istnieje możliwość przenoszenia go drogą płciową (dotyczy to osób posiadających więcej niż jednego partnera seksualnego). Jak diagnozowany jest mięczak zakaźny? W jaki sposób leczymy mączniaka zakaźnego? Czy istnieje możliwość uniknięcia zarażenia się wisusem wywołującym mięczaka zakaźnego?

Leczenie mięczaka zakaźnego

W przypadku gdy zauważymy na naszym ciele jakiekolwiek niepokojące zmiany, przypominające grudki, białawego koloru, które występują pojedynczo bądź w skupiskach powinniśmy zgłosić się do dermatologa. Umiejscawiają się one najczęściej na powiekach, klatce piersiowej ale także na narządach płciowych np. na wargach sromowych u kobiet.   Specjalista dokładnie obejrzy zmianę, przeprowadzi wywiad z pacjentem i zleci stosowne badania w celu postawienia diagnozy. Najczęściej nie sprawia ona większego problemu. W niektórych jednak przypadkach konieczne jest przekłucie guzka by sprawdzić jaka wydzielina się z niego wydostanie. Na tej podstawie stawiana jest najczęściej jednoznaczna diagnoza. W skrajnych przypadkach konieczne jest wykonanie badania histopatologicznego.  

Nie leczone zmiany skórne w większości przypadków ustępują samoistnie. Niestety proces ten trwa do kilku miesięcy. Wielu pacjentów nie podejmuje leczenia, pamiętajmy jednak o tym, że zaraża w ten sposób innych. W związku z powyższym należy jak najszybciej podjąć stosowne leczenie pod okiem dermatologa. W sytuacji gdy na skórze znajduje się niewielka ilość guzków, należy wycisnąć z nich treść i dokładnie przemyć nalewką jodową bądź wodorotlenkiem potasu. W przypadku gdy jest ich bardzo duża ilość stosowane są lasery lub elektrokoagulacje. W przypadku zmian obejmujących duże połacie skóry stosowana jest krioterapia. W celu uniknięcia zakażenia wirusem mięczaka zakaźnego należy unikać kontaktu z osobą zakażoną i w sposób szczególny dbać o swoją higienę osobistą.   

Piśmiennictwo
Reklama
(2)

Materiały zawarte w dziale Specjalista Radzi mają charakter informacyjny i należy je traktować jako dodatkową pomoc przy udzieleniu niezbędnej pomocy choremu oraz jako ewentualny wstęp do leczenia przez specjalistę. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za efekty zastosowania w praktyce informacji umieszczonych w dziale Specjalista Radzi.

Komentarze