Zaloguj
Reklama

Mięczak zakaźny - przyczyny, objawy, diagnoza, leczenie

Odprawa lekarska
Fot. medforum
Odprawa lekarska
(2)
Reklama

Mięczak zakaźny to choroba zakaźna wywołana przez wirusa należącego do grupy ospy. W chwili obecnej znane są dwa typy tego wirusa: MCV-1 (znacznie częściej spotykany u pacjentów) oraz MCV-2 (występuje bardzo sporadycznie). Wirus ten bardzo często atakuje pacjentów z atopowym zapaleniem skóry oraz tych, którzy mają obniżoną odporność (np. zażywają różnego rodzaju leki immunosupresyjne, antybiotyki) bądź walczą z chorobą nowotworową.

Zarazić się możemy nim tak naprawdę wszędzie, choć powszechnie spotykany jest w basenach, w halach sportowych, w siłowniach, w gabinetach z masażem. Zarażamy się nim poprzez bezpośredni kontakt z osobą chorą, bądź przez kontakt z zabawkami, ręcznikami, butami czy ciuchami. Jest to niegroźna, choć dokuczliwa choroba, która najczęściej występuje u dzieci do 5-go roku życia, choć może pojawić się także u dorosłych. W przypadku dorosłych pacjentów istnieje możliwość przenoszenia go drogą płciową (dotyczy to osób posiadających więcej niż jednego partnera seksualnego).

Objawy i przebieg mięczaka zakaźnego

Mięczak zakaźny to bardzo uciążliwa choroba, która wymaga specjalistycznego leczenia. Pomimo faktu, że jest to choroba szczególnie zakaźna, pierwsze jej objawy pojawiają się do miesiąca od dnia zakażenia (najczęściej jest to jednak okres dwóch tygodni). Objawy mięczaka zakaźnego widoczne są na skórze w postaci grudek. Mają one twardą strukturę, szary, perłowy, białawy bądź cielisty kolor, a wielkość do 5mm. Zdarzają się także zmiany, które nazywamy dużymi i mają wielkość nawet do 1,5cm. Nie można ich usunąć podczas mycia czy próby wyciskania a charakterystyczne jest dla nich to, że posiadają w środku guzka małe wgłębienie.
Mogą one występować pojedynczo bądź tworzyć duże skupiska. U niektórych pacjentów wokół guzka powstaje czerwona obwódka (stan zapalny). W ich wnętrzu znajduje się natomiast serowata treść. Guzki najczęściej umiejscawiają się na powiece, twarzy, kończynach oraz klatce piersiowej. Sporadycznie spotykane są na dłoniach czy stopach. W przypadku, gdy dojdzie do zakażenia drogą płciową - u kobiet zmiany pojawiają się na wzgórku łonowym i wargach sromowych większych, natomiast u mężczyzn na skórze członka.

Kiedy udać się do lekarza i leczyć mięczaka zakaźnego

W przypadku zauważenia na swojej skórze wyżej opisanych zmian należy jak najszybciej zgłosić się do specjalisty. Mięczak zakaźny to choroba, która wymaga specjalistycznego leczenia.

Piśmiennictwo
Reklama
(2)

Materiały zawarte w dziale Specjalista Radzi mają charakter informacyjny i należy je traktować jako dodatkową pomoc przy udzieleniu niezbędnej pomocy choremu oraz jako ewentualny wstęp do leczenia przez specjalistę. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za efekty zastosowania w praktyce informacji umieszczonych w dziale Specjalista Radzi.

Komentarze