Zaloguj
Reklama

Łupież różowy Giberta - przyczyny, objawy, diagnoza, leczenie

Autorzy: Patrycja Nowak
Pielęgnacja skóry twarzy u kobiet
Fot. medforum
Pielęgnacja skóry twarzy u kobiet
(0)
Reklama

Łupież różowy Giberta to schorzenie charakteryzujące się występowaniem zmian rumieniowych na skórze, głównie tułowia i kończyn. Przyczyna nie jest do końca poznana, uważa się, że pewne znaczenie może mieć infekcja wirusem z grupy Herpes. Choroba dotyczy głównie osób młodych, najczęściej między 10 a 35 rokiem życia, a zachorowania najczęściej pojawiają się w okresie jesienno-wiosennym.

Objawy i przebieg łupieżu różowego Giberta

Objawy i przebieg
Typowe dla tej choroby jest to, że zwykle pojawiają się pojedyncze zmiany rumieniowe, po czym po kilku dniach następuje wysiew nowych wykwitów. Zmiany powiększają się, a na ich obrzeżach pojawiają się obszary złuszczania. Zmiany typowo występują na tułowiu oraz na kończynach – na częściach dosiebnych. Czas trwania choroby to ok. 6 tygodni, następnie zmiany zanikają, bez pozostawienia blizn. Zwykle pacjenci nie zgłaszają żadnych dolegliwości, czasami tylko występuje świąd. Choroba może mieć charakter nawrotowy, co potwierdza tło wirusowe.
Zmiany mogą imitować inne schorzenia, stąd w różnicowaniu należy wziąć pod uwagę między innymi zmiany typowe dla grzybicy skóry i łuszczycy.
Leczenie
Leczenie zwykle nie jest konieczne, zmiany ustępują samoistnie. Jedynie w razie nasilonego świądu, stosuje się preparaty łagodzące, głównie na bazie mentolu.

 

Piśmiennictwo
Reklama
(0)

Materiały zawarte w dziale Specjalista Radzi mają charakter informacyjny i należy je traktować jako dodatkową pomoc przy udzieleniu niezbędnej pomocy choremu oraz jako ewentualny wstęp do leczenia przez specjalistę. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za efekty zastosowania w praktyce informacji umieszczonych w dziale Specjalista Radzi.

Komentarze