Zaloguj
Reklama

Lactobacillus GG w profilaktyce alergii

Smutek, płacz
Fot. Ojoimages
Smutek, płacz
(5)
Lactobacillus GG w profilaktyce alergii
Reklama

Lactobacillus GG to skrót od nazwy Lactobacillus rhamnosus GG (ATCC 53103), pod którą kryje się jeden z najlepiej poznanych bakteryjnych szczepów probiotycznych. Wśród swoich licznych działań biologicznych cechuje się on zdolnością do modyfikacji działania układu immunologicznego człowieka, przez co może zapobiegać rozwojowi chorób alergicznych.

Lactobacillus GG w profilaktyce alergii - Objawy i przebieg

Istnieje wiele badań potwierdzających skuteczność preparatów LGG w profilaktyce alergii u dzieci. Są wśród nich prace wykonane metodą podwójnie ślepej próby kontrolowanej placebo i publikowane w tak renomowanych czasopismach jak "Lancet". Najbardziej znaną jest praca zespołu pod kierunkiem Kalliomaki z roku 2001, w której opisano podawanie preparatu LGG w dawce 10 miliardów kolonii bakteryjnych kobietom ciężarnym w okresie 2-4 tygodni przed porodem, a następnie ich dzieciom przez okres 6 miesięcy. Efektem takiego postępowania było zmniejszenie o połowę częstości zachorowań dzieci na atopowe zapalenie skóry.

Kiedy udać się do lekarza i leczyć

Jeżeli jesteś w ciąży i chcesz zmniejszyć ryzyko rozwoju atopowego zapalenia skóry u Twojego dziecka, skonsultuj z lekarzem ewentualne profilaktyczne zastosowanie preparatu LGG. Możliwe jest także rozpoczęcie stosowania LGG u dziecka już narodzonego.

Lactobacillus GG w profilaktyce alergii - Leczenie

Preparaty LGG są traktowane jako suplement diety i dostępne bez recepty, ale w każdej sytuacji stosowanie LGG powinno być poprzedzone konsultacją z lekarzem, albo staranną lekturą ulotki dołączonej do opakowania.

Piśmiennictwo

Bibliografia:

"Probiotyki w chorobach przewodu pokarmowego" Szajewska H., Bielański W. [w:] Gastroenterologia i Hepatologia Kliniczna" Konturek S.J. (red.), PZWL, Warszawa 2006

Materiały naukowe sympozjum "Lactobacillus rhamnosus GG - probiotyk inny niż wszystkie", Warszawa 16.03.2007

Kategorie ICD:

Kategorie ATC:


Reklama
(5)

Materiały zawarte w dziale Specjalista Radzi mają charakter informacyjny i należy je traktować jako dodatkową pomoc przy udzieleniu niezbędnej pomocy choremu oraz jako ewentualny wstęp do leczenia przez specjalistę. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za efekty zastosowania w praktyce informacji umieszczonych w dziale Specjalista Radzi.

Komentarze