Zaloguj
Reklama

Grzybicze zapalenie jamy ustnej - przyczyny, objawy, diagnoza, leczenie

Autorzy: Patrycja Nowak
Pielęgnacja ust i warg
Fot. medforum
Pielęgnacja ust i warg
(3)
Reklama

Grzybica jamy ustnej objawia się zmianami zapalnymi w obrębie błony śluzowej, dziąseł i języka. Wyróżnia się kilka postaci klinicznych kandydozy. Ostra rzekomobłoniasta grzybica czyli popularne pleśniawki występuje często u niemowląt i osób obciążonych schorzeniami przewlekłymi, obniżającymi odporność (cukrzyca, niedobory witaminowe, leczenie immunosupreyjne).

Ostra zanikowa grzybica często występuje jako następstwo długotrwałej antybiotykoterapii. Postacie przewlekłe z kolei związane są z uszkodzeniami błony śluzowej przez protezy zębowe, aparaty ortodontyczne oraz nieprawidłową higienę jamy ustnej

Objawy i przebieg grzybiczego zapalenia jamy ustnej

W obrazie klinicznym pleśniawki widoczne są jako rozlane, białawe naloty występujące najczęściej na błonie śluzowej policzków i podniebienia. Gdy zmiany są dosyć rozległe pacjenci skarżą się na dolegliwości bólowe podczas spożywania pokarmów, uczucie suchości języka i pieczenia. Postać zanikowa oraz przewlekła charakteryzuje się tym, że błona śluzowa jest zaczerwieniona, ścieńczała, z tendencją do tworzenia nadżerek.

Leczenie grzybiczego zapalenia jamy ustnej

Leczenie obejmuje leki przeciwgrzybicze zarówno miejscowe (najczęściej w formie preparatu do pędzlowania jamy ustnej) oraz ogólne w postaci tabletek doustnych. Uzupełnieniem takiego leczenia są preparaty probiotyczne.
Oprócz tego ważne są zalecenia ogólne, przede wszystkim odpowiednia higiena jamy ustnej.

Piśmiennictwo

Źródło tekstu:

  • Otorynolaryngologia. Podręcznik dla studentów medycyny i stomatologii, Bożydar Latkowski

Reklama
(3)

Materiały zawarte w dziale Specjalista Radzi mają charakter informacyjny i należy je traktować jako dodatkową pomoc przy udzieleniu niezbędnej pomocy choremu oraz jako ewentualny wstęp do leczenia przez specjalistę. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za efekty zastosowania w praktyce informacji umieszczonych w dziale Specjalista Radzi.

Komentarze