Zaloguj
Reklama

Grzybica skóry - przyczyny, objawy, diagnoza, leczenie

Autorzy: lek. med. Patrycja Nowak
Komputer w codziennej pracy lekarza
Fot. medforum
Komputer w codziennej pracy lekarza
(4)
Reklama

Grzybica to zakażenie wywołane najczęściej przez trzy rodzaje grzybów: dermatofity, drożdżaki oraz pleśniowce. Najczęściej zakażenia te dotyczą stóp. Do czynników ryzyka rozwoju zmian grzybiczych zalicza się stany obniżonej odporności, leczenie immunosupresyjne, cukrzyca, a także zaburzenia hormonalne typu zespół Cushinga czy niedoczynność tarczycy. Ponadto należy pamiętać, że w przypadku grzybicy stóp i paznokci zakażenie następuje przez skarpety, buty (czynnikiem sprzyjającym jest ucisk), drewniane wyściółki w łaźniach i basenach. Często te zakażenia pojawiają się u sportowców (tzw. stopa atlety) oraz osób pracujących w wilgotnych i ciepłych pomieszczeniach.

Objawy i przebieg grzybicy skóry

Zmiany grzybicze w przypadku skóry gładkiej mają charakter rumieniowo-złuszczający z obecnością zmian pęcherzykowych. Typowy jest wówczas szybki przebieg oraz ustępowanie bez pozostawienia blizn. Gdy grzybica dotyczy paznokci, są one pogrubiałe, pożółkłe, płytka paznokciowa jest pobruzdowana. Zakażenia paznokci są zwykle źródłem zakażenia dla otoczenia oraz stałym źródłem samozakażenia dla osób chorych. Grzybica owłosionej skóry głowy zwykle występuje w postaci ognisk złuszczających z towarzyszącym stanem zapalnym oraz obszarem wyłysienia. Przebieg jest zwykle przewlekły z okresami zaostrzeń i remisji.

Leczenie grzybicy skóry

W leczeniu wykorzystuje się leki przeciwgrzybicze, zarówno w formie doustnej jak i miejscowo w formie kremów, maści czy szamponu. Do podstawowych leków zalicza się ketokonazol, flukonazol, nystatyna. W przypadku dużego zaawansowania zmian grzybiczych łączy się zazwyczaj obie formy leczenia.

Piśmiennictwo

Źródło tekstu:

  • Choroby skóry i choroby przenoszone drogą płciową, Stefania Jabłońska, Sławomir Majewski, PZWL

Reklama
(4)

Materiały zawarte w dziale Specjalista Radzi mają charakter informacyjny i należy je traktować jako dodatkową pomoc przy udzieleniu niezbędnej pomocy choremu oraz jako ewentualny wstęp do leczenia przez specjalistę. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za efekty zastosowania w praktyce informacji umieszczonych w dziale Specjalista Radzi.

Komentarze